Reklama

Kultura

Afirmacja Zanzibaru w Rzeszowskim Domu Sztuki

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.07.2022
65310_sztuka
Share
Udostępnij
W czwartek, 28 lipca o godz. 18.00 w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera wernisaż prac Iwony Urbańskiej-Bać „Kontrasty". W samym środku lata artystka zabierze nas na Zanzibar, do wyjątkowo pięknego miejsca, które co roku odwiedza i gdzie czerpie malarskie natchnienia. Wystawę można oglądać do 24 sierpnia.
 
Zobaczymy obrazy przepełnione słońcem, kolorem i „marzeniem o raju”.
 
 
Fot. Archiwum Rzeszowski Dom Sztuki
 
– Dominacja i afirmacja pobytu na Zanzibarze, zapisanego na karcie pamięci artystki – pisze w zapowiedzi wystawy Jacek Nowak. – Obrazy Iwony Urbańskiej-Bać powstały i powstają dla rozkoszy patrzenia, dla rozkoszy obcowania. Są jak lekarstwo w dobie zabiegania, depresji i niezrozumienia piękna, które mimo wszystko nas otacza. To jej wspomnienia z wyjazdów do córki Oliwki na Zanzibar. Zachody słońca, piaszczyste plaże, kobiety chowające się przed słońcem, owinięte w piękne tkaniny i dzieci bawiące się przed domem.
 
– Wędrując z obrazami po wystawie „Kontrasty”, ma się wrażenie, że Iwona Urbańska-Bać trafiła do Raju. Jest szczęśliwa, być może dotknęła miejsca między bytowaniem a miejscem stanu wiecznej szczęśliwości – dodaje Nowak.

Iwona Urbańska-Bać w Rzeszowskim Domu Sztuki

Artystka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Projektowania Plastycznego – Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Po ukończeniu studiów wraz z mężem, artystą plastykiem przeprowadziła się do Boguchwały, kilka kilometrów oddalonej od Rzeszowa, gdzie mieszka do dziś. Pracuje jako projektantka architektury wnętrz, maluje. Od 2004 roku bierze udział w plenerach malarskich oraz poplenerowych wystawach odbywających się w Boguchwale.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy