Reklama

Kultura

Mural z Ignacym Łukasiewiczem na kamienicy w Krośnie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 17.07.2022
65135_mural
Share
Udostępnij
W tym roku obchodzimy 200. Rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej i założyciela pierwszej kopalni ropy naftowej na świecie, który pochodził z Podkarpacia. Z tej okazji w Krośnie na jednej z kamienic prowadzących do Rynku powstała wielkopowierzchniowa kompozycja autorstwa znakomitego polskiego ilustratora Mateusza Kołka.
 
Mural powstał dzięki Samorządowi Województwa Podkarpackiego, Miastu Krosno i Muzeum Rzemiosła oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. 
 
Za projekt muralu odpowiada Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. W swoich pracach tworzy abstrakcyjne światy pełne niezwykłych postaci, charakterystycznych dla kultur Dalekiego Wschodu. Projektuje też murale, plakaty, wzory dla firm odzieżowych i na sprzęty sportowe.  Wykonania muralu według projektu Kołka na elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 25 w Krośnie podjął się Kamil Kuzko. Artysta zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance. W latach 2014-2016 Kuzko był przewodnikiem po krakowskim Szlaku Street Artu.
 
Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 30 lipca podczas ,,Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście”.
 
„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt  Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Jego celem jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, samorządami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy