Reklama

Kultura

Wieczór Literacki i Krystyna Lenkowska w “Przedmieściu”

Aneta Gieroń
Dodano: 20.04.2022
62649_lenkowska
Share
Udostępnij
W piątek, 22 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście pierwsza odsłona „Wieczorów Literackich”. Gościem spotkania będzie Krystyna Lenkowska, znakomita rzeszowska poetka, która zaprezentuje swój ostatni poemat „Balkon”. Wieczór poprowadzi Adam Bienias, dziennikarz TVP 3 Rzeszów, a na scenie zobaczymy też spektakl „Matecznik”  Teatru Przedmieście w reżyserii Anety Adamskiej-Szukała. 
 
Od spektaklu, który jest zapisem relacji matka – córka zacznie się piątkowy wieczór w Tetrze Przedmieście. W „Mateczniku” padnie wiele pytań, które zna prawie każdy z nas: Jestem matką czy córką?! Kiedy córka przestaje być córką, a staje się matką? Jak to jest ustąpić z roli matki, przestać matkować i tłumaczyć świat? Co to znaczy dla matki przestać? Będzie o miłości, codzienności, tęsknocie, a niekiedy złości.  Po spektaklu, o godz. 20.15 rozpocznie się spotkanie z Krystyną Lenkowską, która swoje ostatnie wiersze także poświęciła Matce.
 
Bo jak przyznaje poetka, słowo jest dla niej czymś bardzo ważnym i gdyby miało go zabraknąć, to część tożsamości gdzieś by jej uciekła.  
 
– W życiu nie wyszły mi nuty, ruch pędzla, ciała, ale, na szczęście, słowo pozwala mi się wyrażać, daje wiele radości, jak choćby w tłumaczeniu wierszy Emily Dickinson. W słowie definiuję się najpełniej. Świat zatrzymuje się wokół słowa. Żeby zobaczyć więcej, trzeba się zatrzymać. Tak, forma werbalna jest dla mnie ważna – dodaje Krystyna Lenkowska.
 
Poetka, anglistka, tłumaczka literatury anglosaskiej, autorka 14 tomów poezji (12 w Polsce, jeden w Ukrainie i jeden we Francji), jednej powieści, dwóch audiobooków oraz przekładów poezji Emily Dickinson „Jest pewien ukos światła”.  Wydała m.in.: „Walc Prowincja” 1991, „Nie deptać przylaszczek” 1999 (YES), „Pochodnio, różo” 2002 (Nowy Świat), „Wiersze Okienne” 2003 (Podkarpacki Instytut Książki), „Wybór Ewy” 2005 (Polski Instytut Wydawniczy), „Sztuka białego” 2008 (Instytut Wydawniczy Erica), „Tato i inne miejsca” 2010 (Miniatura), „Kry i wyspy” 2013 (Mitel) „Zaległy list do pryszczatego anioła”  2014 (Mitel) oraz "Troska" (Lwów 2014). Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia i eseje publikowała w wielu pismach i antologiach w Polsce, USA, na Ukrainie, w Chinach, Czechach, Albanii, Macedonii, Meksyku, Bośni i Hercegowinie, Indiach. Autorka piosenek, blogerka portalu BIZNESiSTYL.pl, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz międzynarodowego stowarzyszenia Poetas Del Mundo.
 
W Rzeszowie identyfikowana ze Szkołą YES, którą współtworzyła przez 18 lat, oraz akcjami non-profit w ramach Pretekstów Literackich i Kulturalnej Piwnicy. W 2016 roku wydała swoją pierwszą powieść "Babeliada", o której Bogdan Loebl, znakomity polski poeta, prozaik i publicysta, napisał: „W tej prozie jest wszystko, czego w prozie szukam: wyczucie rytmu i muzyka. Zatem Lenkowskiej wyrosło drugie skrzydło: proza”. 
 
Udział w „Wieczorze Literackim” z Krystyną Lenkowską jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc, telefon: 667 714 730. Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE, a dofinansowało je Miasto Rzeszów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy