Reklama

Kultura

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu już po raz szósty!

Aneta Gieroń
Dodano: 11.04.2022
62427_misterium
Share
Udostępnij
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielny wieczór, 10 kwietnia w Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu, pięknym widowisku pasyjnym, które po dwóch latach przerwy wróciło  do Parafii Matki Bożej Nieustającej. W Parku Matki Bożej przy miejscowym kościele zbudowano cztery sceny, które przedstawiały Sanhedryn, Świątynię Jerozolimską, Wieczernik, Pałac Heroda i Pretorium Piłata. W misterium wzięli udział m.in. ks. bisku senior Kazimierz Górny i ks. biskup Jan Wątroba, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

Wierni powędrowali również symboliczną drogą krzyżową za Jezusem dźwigającym krzyż na Golgotę – na scenę ukrzyżowania wybrano wzgórze obok parafialnego cmentarza w Niechobrzu. W zapadającym zmroku, obserwując ewangeliczne sceny, uczestnicy religijnego widowiska przygotowali się do Wielkiego Tygodnia, który właśnie się rozpoczął i zakończy Świętami Wielkiej Nocy.
 
W dwugodzinnym misterium wystąpiło 80 osób, głównie mieszkańców Niechobrza, którzy przez kilkanaście tygodni przygotowywali się do przedstawienia na próbach. W całe przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 150 osób – strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich i wolontariusze budujący scenę.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne zjednoczyło mieszkańców podrzeszowskiej parafii już po raz szósty. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem misterium jest Tomasz Grzebyk, na co dzień historyk, doktorant na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jezusa zagrał Dominik Gębarowicz z Niechobrza – nauczyciel techniki i informatyki, pracujący jako team lider w firmie magazynującej sprzęt lotniczy.
 
Organizatorami misterium są: Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, Gmina Boguchwała oraz Lokalny Ośrodek Kultury "Razem" w Niechobrzu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy