Reklama

Kultura

Barwne przędze w muzeum w Stalowej Woli

Anna Olech
Dodano: 18.12.2013
9679_barwne-przedze-w-muzeum-w-stalowej-woli
Share
Udostępnij
Jak ważny był kolor w dawnym stroju lasowiackim. W jaki sposób uzyskiwano kolory tkanin. Tego będzie można dowiedzieć się na wystawie etnograficzno-przyrodniczej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, która oficjalnie zostanie otwarta w niedzielę, 22 grudnia, o godz. 18. Uroczystość uświetni przedświąteczny recital "W krainie łagodności – Agaty Rymarowicz i jej Pamiątki".  
 
Jak na stalowowolskie muzeum przystało wystawa nie będzie zwykłą prezentacją eksponatów. Goście będą mogli doświadczać tej dziedziny w sposób nowoczesny i interaktywny w minilaboratoriach i poprzez atrakcyjne animacje edukacyjne. Tutaj wiedza miesza się ze sztuką i magią – bo takie właśnie jest barwiarstwo. Wystawa „Przędzy barwnej nić…” prezentuje osobliwą relację, zależność człowieka i natury oraz umiejętne jej wykorzystanie w ludowej tradycji. Pokazuje nie tylko bogactwo świata natury, ale także jego wpływ na kształtowanie się świata kultury. Wystawa przedstawia proces powstawania nici i barw pochodzenia naturalnego oraz ich zastosowanie w polskiej tradycyjnej kulturze ludowej, zwłaszcza w regionie lasowiackim
 
Na wystawie prezentowany będzie znany niegdyś powszechnie proces pozyskiwania włókna, nici, tkaniny z roślin uprawianych przez ludność wiejską, oraz odtworzony zapomniany na wsi lasowiackiej sposobów barwienia nici z naturalnych surowców i popularyzacja lasowiackiego haftu. Zwiedzający będą mieli okazję podziwiać kilkadziesiąt eksponatów etnograficznych, w tym dawne narzędzia służące do pozyskiwania nici i płótna oraz stroje ludowe eksponujące unikatowe przykłady ludowego haftu występującego niegdyś w regionie lasowiackim, pochodzące głównie z przełomu XIX/XX w. 
 
Natomiast w części przyrodniczej znajdziemy surowce pochodzenia roślinnego: naturalne barwniki i rośliny włóknodajne. Ten świat przyrody można obserwować i badać także za pomocą mikroskopów, natomiast stanowisko laboratoryjno-techniczne daje możliwość poznania tajników barwienia, zachęca do samodzielnych doświadczeń i zabawy w barwienie nici i tkanin. Wśród materiałów archiwalnych znalazły się fotografie projekcje filmów dokumentujących zanikające tradycje rękodzielnicze: wykonywanie haftu ludowego i obróbkę lnu prezentowane przez znane i cenione twórczynie ludowe kultywujące dawne tradycje. Z myślą o najmłodszych zostały przygotowane dwie animacje na ekranach dotykowych „Wyszywanie na ekranie” i „Kod koloru”.
 
Za pomocą nowoczesnego języka wizualnego, dostosowanego do percepcji dzieci, niosą treści merytoryczne i przybliżają sposób wykonywania ludowych haftów oraz wiedzę o naturalnych barwnikach i symbolikę kolorów w bogatej obrzędowości i wierzeniach ludowych. Najmłodsi zaproszeni są również do gry – zagadki w przestrzeni muzealnej. 
 
Wystawa powstała w ramach projektu „Świat kolorów w ludowej tradycji” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Wernisaż uświetni występ Agaty Rymarowicz, która wywodzi się z nurtu piosenki poetyckiej. Artystka pochodzi z Bieszczadów, jest finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz laureatką nagrody głównej na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej. Wykonuje wiersze znanych poetów do własnej muzyki, a także ludowe piosenki łemkowskie. Artystce towarzyszyć będzie zespół instrumentalny. 
 
Wystawa czynna:
Poniedziałki: godz. 8-15, 
Wtorki: godz. 8-18,
Środy, czwartki i piątki: godz. 8-15, 
Niedziele: godz. 16-19,
Soboty: nieczynne
 
Bliższe informacje: Elżbieta Skromak, tel. 15 844 85 56, wew. 15
Źródło: Archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy