Reklama

Kultura

Dokumenty królewskie w Krośnie

Anna Olech
Dodano: 11.12.2013
9519_dokumenty-krolewskie-krosno
Share
Udostępnij
Do 19 stycznia 2014 w Podkarpackim Muzeum w Krośnie można oglądać zbiór oryginalnych dokumentów, które wyszły z kancelarii królów polskich kilkaset lat temu, a dotyczą Krosna i miejscowości z miastem związanych.
 
Dokumenty są świadectwem wielowiekowej historii Krosna, naznaczonej latami rozwoju i świetności, a także kryzysów. Zbiór dotyczy lat 1399-1765 i liczy 55 dokumentów, przechowywany kiedyś w archiwum miejskim, a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Dokumenty doskonale ilustrują rozwój miasta i problemy jego mieszkańców. Akty prawne dotyczą ustroju miasta, organizacji handlu, rzemiosła oraz infrastruktury, majątku miejskiego, są ważnymi źródłami dotyczącymi dziejów Krosna w czasach przedrozbiorowych. Dokumenty królewskie dotyczą również miejscowości związanych z Krosnem: Białobrzegów, Głowienki, Odrzykonia, Suchodołu, Szczepańcowej, Świerzowej Polskiej i Targowisk. 
 
Wystawie pergaminowych dokumentów królewskich, poddanych w 2007 r. pełnym zabiegom konserwatorskim, towarzyszy ekspozycja eksponatów z czasów przedrozbiorowych. Można oglądać starodruki, dzieła sztuki, monety, wyroby rzemieślnicze, przedmioty związane z handlem oraz infrastrukturą i zabudową miasta. Pochodzą one głównie z wykopalisk archeologicznych oraz prac remontowych i konserwatorskich prowadzonych na terenie krośnieńskiej starówki. Eksponaty znajdujące się na wystawie pochodzą z poszczególnych Działów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie: Historycznego, Archeologicznego, Artystycznego, Historii Oświetlenia i Biblioteki.
 
 
Przygotowanie wystawy i wydanie towarzyszącego jej katalogu było możliwe dzięki dotacjom finansowym  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasta Krosna. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy