Reklama

Kultura

Rok 2014 rokiem Ulmów

Anna Olech
Dodano: 30.10.2013
8533_ulmowie
Share
Udostępnij
Przyszły rok będzie w naszym województwie Rokiem Rodziny Ulmów. Taką decyzję podjęli radni sejmiku województwa podkarpackiego, gdyż wtedy przypada 70. rocznica wymordowania przez Niemców całej rodziny za ukrywanie Żydów. 
 
Uchwała przeszła jednogłośnie, a w jej uzasadnieniu napisano: „Inicjatywa ustanowienia roku 2014 Rokiem Rodziny Ulmów w województwie podkarpackim (…) bez wątpienia przyczyni się do podkreślenia jej związków z województwem podkarpackim oraz rozszerzy wiedzę o tej szlachetniej rodzinie, wskazując na pozytywne wzorce zachowań w trudnych czasach naszych dziejów, jakim była okupacja niemiecka”. 
 
24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi rozstrzelali dwie żydowskie rodziny: Szallów i Goldmanów oraz rodzinę Ulmów, która je ukrywała. Zginął Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria i ich dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franus, Antoś i Marysia oraz nienarodzone dziecko.

W 1995 roku izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie przyznał Józefowi i Wiktorii Ulmom medal Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, a od 2003 roku toczy się proces beatyfikacyjny. W 60. rocznicę śmierci rodziny w Markowej odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie, natomiast w pod koniec przyszłego roku planowane jest otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Placówka ma upamiętnić nie tylko rodzinę Ulmów, której imię jest w nazwie, ale wszystkich z naszego regionu, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy