Reklama

Kultura

Chopin i Norwid w poniedziałek w Filharmonii Podkarpackiej

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.12.2021
58707_chopin
Share
Udostępnij
W poniedziałek, 27 grudnia  o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie koncert kameralny z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Przy fortepianie zasiądzie Magdalena Prejsnar-Wąsacz, a na scenie towarzyszyć jej będzie Mariola Łabno-Flaumenhaft, rzeszowska aktorka, która zaprezentuje wiersze Norwida. Bilety już od 10 zł.
 
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach na Mazowszu. Zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.

Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Większą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Odkryty i spopularyzowany dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama (po części również młodego Władysława Stanisława Reymonta. Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy