Reklama

Kultura

Najlepsze dzieła podkarpackich artystów w konkursie BWA

Alina Bosak
Dodano: 13.12.2021
58479_porczynska
Share
Udostępnij
Jan Szczepkowski z Sanoka, Barbara Porczyńska z Łańcuta, Marek Haba z Rzeszowa i Nina Zielińska-Kudysz z Łańcuta zdobyli nagrody za najlepsze prace w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2021”, zorganizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Jury przyznało również wyróżnienia dla Stanisława Świecy, Łukasza Cywickiego i Piotra Worońca Jr. Wernisaż w czwartek, 16 grudnia, o godz. 18.
 
„Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” to najważniejszy konkurs dla artystów, jaki organizowany jest na Podkarpaciu od ponad trzydziestu lat. Wydarzenie, którego gospodarzem jest BWA, to okazja do prezentacji dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów sztuk wizualnych z Podkarpacia w mijającym roku. Nagrody funduje m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego i prezydent Rzeszowa.
 
Konkurencję o miano autora najlepszego dzieła 2021 roku wygrać nie było łatwo. Na konkurs wpłynęło 161 prac 58 autorów, z czego do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 129 prac 53 autorów. Są to: 88 prac z malarstwa, 27 prac z grafiki i 14 prac z rysunku. Brak wśród nich rzeźb. Przyznanie nagród było zadaniem jury, w którym zasiedli artyści plastycy pod przewodnictwem dr hab. Anny Waszczuk z UMCS w Lublinie – dr Aleksandra Zuba-Benn z Tarnowa, Stanisław Cukier z Zakopanego i Piotr Rędziniak, dyrektor BWA w Rzeszowie.
 
I tak: Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w wysokości 9 000 zł – Otwarta Przestrzeń Kultury – za pracę pod tytułem „Model” otrzymał Jan Szczepkowski; Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa w wysokości 7 000 zł – za zestaw prac pod tytułem „Skin to skin” oraz „She and Herself” otrzymała Barbara Porczyńska; Nagrodę w postaci zakupu pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie (5 000 zł) – za zestaw prac pod tytułem „Wyspy I” oraz „Wyspy II” przyznano Markowi Habie; Nagrodę Specjalną ZPAP O/Rzeszów w formie organizacji wystawy w roku 2022 przyznano Ninie Zielińskiej-Krudysz za pracę pod tytułem „Abstrakcja ze światłem”. Ponadto wyróżnienia powędrowały do: Stanisława Świecy za zestaw prac pod tytułem „Kosmiczny obserwator I, II i III”, Łukasza Cywickiego za zestaw prac pod tytułem „Dzień dwudziesty czwarty” oraz „Dzień dwudziesty piąty” i do Piotra Worońca Jr. za pracę pod tytułem „Odyseja”.
 
Zwycięzców będzie można spotkać podczas pokonkursowej wystawy, na która BWA zaprasza w czwartek, 16 grudnia, o godz. 18. 
 
Jan Szczepkowski, „Model”, olej na płótnie,150×130, 2021. Fot. Materiały prasowe
 
– W pokonkursowej wystawie bierze udział wielu artystów z całego terenu Podkarpacia. Mam nadzieję, że szeroki wybór prac, ich różnorodność i wysoki poziom, wskazanie laureatów tych najciekawszych i wyróżniających się dzieł dokonany przez jurorów zadowoli każdego odbiorcę i miłośnika sztuki – stwierdza w zapowiedzi wystawy Piotr Rędziniak. – To już drugi rok borykamy się z tym szczególnie trudnym czasem przykrości i nieszczęść. Każdy człowiek mniej lub bardziej radzi sobie i próbuje żyć, funkcjonować w społeczeństwie, rodzinie, w pracy. Dotykają nas choroby i śmierć najbliższych, przyjaciół, znajomych. Artyści również tego doświadczają, dlatego jeszcze bardziej służą swymi talentami i tym nieuchwytnym czymś, co wyróżnia ich od reszty społeczeństwa, tworzą. Wierzę, iż tym samym ofiarowują w swoich dziełach nadzieję na lepszy, piękniejszy i z powrotem normalny świat.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy