Reklama

Kultura

Kolekcja Sammlung na “dworcu PKP” w Tarnowie

Alina Bosak
Dodano: 01.12.2021
58114_pastula
Share
Udostępnij
W podkarpackiej wiosce – Porębach Kupieńskich – od dziesięciu lat działa prywatna Galeria Sztuki Współczesnej Pastula. Jej twórcy, Janowi Pastule, udało zgromadzić się wyjątkową kolekcję – Sammlung. Zbiór budzi duże zainteresowanie pasjonatów sztuki i 2 grudnia zostanie zaprezentowany przez tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych w oddziale w budynku Dworca PKP w Tarnowie. 
 
– Do wystawy zaprosiła mnie Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, która również pokaże kilka prac ze swojej kolekcji. Dla mnie to wielkie wyróżnienie i zaszczyt – mówi Jan Pastuła, twórca kolekcji Sammlung Pastula – od czwartku, 2 grudnia, prezentowanej przez BWA w Tarnowie, w budynku Dworca PKP przy Pl. Dworcowym 4. 

Kolekcja skupia wybór prac najciekawszych polskich i austriackich artystów współczesnych. Lista nazwisk jest długa: Wojciech Ćwiertniewicz, Iwona Demko, Julius Drago Prelog (Austria), Marek Firek, Jan Gryka, Siggi Hofer (Austria), Susanne Hornbostel (Austria), Stanisław Koba, Robert Kuśmirowski, Marta Ignerska, Paweł Jarodzki, Martha Jungwirth (Austria), Sławomir Lewczuk, Josef Mikl (Austria), Dorota Nieznalska, Wiesław Pastuła, Igor Przybylski, Jadwiga Sawicka, Krystyna Piotrowska, Sławomir Toman, Zbigniew Warpechowski, Tomasz Zawadzki, Ewa Zarzycka, Marta Zgierska. 
 
To artyści, którzy nie tylko wystawiali swoje prace w znanych galeriach w Polsce i na świecie, ale również w najbardziej wyrafinowanym miejscu, jakie na prezentacje sztuki współczesnej można sobie wyobrazić – w niewielkiej podkarpackiej wsi Poręby Kupieńskie pod Kolbuszową. Miejscowość bardziej kojarzona z kulturą ludową Lasowiaków, stała się adresem Galerii Sztuki Współczesnej Pastula. Na organizowane tu przez Jana Pastułę wystawy przyjeżdżają pasjonaci sztuki z Rzeszowa, Krakowa, Lublina. 
 
Jan Pastuła otworzył galerię w 2003 roku, po powrocie z Austrii. Sztuką fascynuje się od zawsze i przez wiele lat był asystentem prof. Juliusa Drago Preloga, profesora wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracował u niego przez dziesięć lat, stając się jednocześnie mecenasem artystów – wiedeńskim otwierał drzwi do galerii w Polsce, a polskim przygotowywał wystawy w Wiedniu. Kontakty w środowisku artystów i znajomość z wybitnymi twórcami ułatwiła mu potem namówienie ich na wystawy w Porębach Kupieńskich. Lista znamienitych nazwisk, które tu się pojawiły, zbudowała renomę miejsca i przyciąga kolejnych. Zaś kolekcja Sammlung Pastula wędruje na takie wystawy, jak ta, na którą 2 grudnia zaprasza tarnowskie BWA.
 
Kuratorem jest: Jan Pastuła i Jan Trzupek. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2022 roku. Wstęp wolny.    

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy