Reklama

Kultura

Artyści wnętrz i malarz z Łodzi – BWA zaprasza na wystawy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 13.10.2021
56995_cybula
Share
Udostępnij
W czwartek, 14 października, BWA w Rzeszowie otwiera dwie nowe wystawy. Pokazane zostanie malarstwo Daniela Cybuli oraz „Co we wnętrzu gra!” – prace dwójki artystów-architektów: Barbary Łopuszyńskiej-Frend i Adama Frend, małżeństwa, które prowadzi w Rzeszowie galerię sztuki i sztuki użytkowej – Frend Gallery. Wernisaż o godz. 18.
 
Barbara Łopuszyńska-Frend jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Architektury Wnętrz, dyplom w 1989 roku). Od tego też roku mieszka z mężem Adamem w Rzeszowie. Mają dwójkę dzieci, Florentynę i Filipa. – Rodzina jest w moim życiu najważniejsza – podkreśla Barbara. Zajmuje się tkaniną we wnętrzu i projektowaniem wzorów użytkowych oraz malarstwem. Od 1996 roku prowadzi Firmę Dekoracyjną Bafra projektującą wnętrza oraz dekorując wnętrza w tkaninę. Artystka zajmuje się dekorowaniem wnętrz, projektowaniem wzorów użytkowych z tkaniny: poduszki dekoracyjne, serwety, pościel, T- shirt, szale chusty, ubiór. Od kilku lat fascynuje się sztuką nowych mediów. Swoich sił próbuje w łączeniu Giclee prints [druk DTG] i malarstwa, tworząc własne know- how art. W swoich poszukiwaniach i działaniach twórczych mierzy się z tematami związanymi z upływającym czasem, egzystencją, przemijaniem i celem istnienia.  Wspólnie z mężem prowadzi galerię sztuki i sztuki użytkowej – Frend Gallery w Rzeszowie. 
 
 
Barbara Łopuszyńska Frend, Zasępiona królewna i ludwik czerwony, 60×80 cm, 2021r, Giclee prints- akryl
 
Adam Frend urodził się w Rzeszowie, w 1964 roku. Również ukończył Wydział Architektury Wnętrz na krakowskiej ASP (dyplom z wyróżnieniem w 1989 roku). Zajmuje się projektowaniem wnętrz, wystaw, form użytkowych, a wolne chwile poświęca malarstwu akwarelowemu i rysunkowi. Miłośnik akwareli Turnera i jego nowatorskiego spojrzenia na plamę, światło i temat. Współpracuje z czasopismami, pisząc artykuły o tematyce wnętrzarskiej. W jego realizacjach są projekty wnętrz biur, banków, hoteli oraz domy i rezydencje mieszkańców Podkarpacia. 
 
Adam Frend,  Sen o czerwonych drzewach, akwarela, 38x28cm, 2020 r.
 
Malarstwo Daniela Cybuli
 
Autorem drugiej wystawy, która w czwartek zostanie otwarta w BWA jest Daniel Cybula. Urodzony w Skierniewicach w 1978 roku, ukończył studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi (dyplom w 2004 roku, w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego i w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego. Przez kilka lat był związany ze studiem „Se-ma-for”. Autor prac malarskich do „Świtezi” Kamila Polaka oraz nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton. 
 
Od 2009 roku pracuje w łódzkiej Akademii. W 2018 roku otrzymał stopień doktora sztuki. Swoją twórczość́ malarską prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, a także poza granicami: w Niemczech, na Ukrainie oraz w Hiszpanii. W 2007 i 2016 roku otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” w Łodzi. 
 
„Jak pisze Daniel Cybula, cechą jego malarstwa jest nieobecność postaci. To jednak nie oznacza, że nie ma tam nikogo. Autor niejako stawia się w roli obserwatora czy gościa, który monitoruje z ukrycia całe zdarzenie, arenę. Twórca, ale może również i odbiorca, staje się obserwatorem i współuczestnikiem scen. Dzięki temu ograniczeniu, autor mógł skupić się na wyrazistym wyeksponowaniu nastroju i charakterystyce otoczenia. Za pomocą pustki i nieobecności postaci wzmaga się tajemnicze napięcie, stanowiące preludium do tragicznych wydarzeń. Przez wymiar odczuć Daniel Cybula dokonuje metodycznego wyboru lokalizacji i wyglądu domu Usherów, celnie analizuje nowelę Edgara Allana Poe pod kątem każdego szczegółu, do głębi wnika w intencje pisarza. Koncentruje się również na zagadce zniszczenia budowli, choć rezygnuje z samego pokazania destrukcji domu”, pisze dr hab. Grzegorz Wnęk.
 
 Daniel Cybula, Pewnego dnia, olej na płótnie, 100×100, 2016
 
Wystawy w BWA są czynne codziennie, oprócz poniedziałków 10.00-17.00. W niedziele wstęp wolny.
 
Daniel Cybula, Obraz 1 (z Cyklu I), olej na płótnie, 40×80 cm, 2017
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy