Reklama

Kultura

Krystyna Piotrowska – mistrzyni grafiki w Galerii Pastula

Alina Bosak
Dodano: 01.10.2021
56705_male
Share
Udostępnij
Mistrzynią grafiki warsztatowej nazwała ją Anda Rottenberg. Krystyna Piotrowska, artystka sztuk wizualnych, także autorka filmów i instalacji zaprezentuje swoje prace w Galerii Pastula w Porębach Kupieńskich. Wernisaż wystawy pt. „Już niczego nie zmieniam” odbędzie się w sobotę, 2 października, o godz. 17. Wstęp wolny.
 
W Galerii Sztuki Współczesnej Jana Pastuły w Porębach Kupieńskich pod Kolbuszową zagości wyjątkowa artystka. Krystyna Piotrowska, ceniona polska graficzka i artystka sztuk wizualnych. Urodziła się w 1949 roku, w Zabrzu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Architektury Wnętrz (1966 – 1972) w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu – Wydział Grafiki i Malarstwa (1972 – 1975) oraz w Grafikskolan Forum w Malmö (1985 – 1990). Po kilkunastoletnim pobycie w Szwecji wróciła do Polski i zamieszkała na stałe w Warszawie. Jej film przygotowany na 40. rocznicę Marca ’68 pt. „Dokument podróży” był prezentowany w Zachęcie. Przygotowała również wiele wystaw  w ramach Projektu Próżna, będącego częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Holocaust jest doświadczeniem także jej rodziny.
 
Jest zaliczana do grona najwybitniejszych multimedialnych polskich artystek. Tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji artystycznych i wideo. W swojej twórczości dotyka głównie tematu identyfikacji, przemijania i pamięci.
 
Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu (Toruń), Muzeum Narodowe (Warszawa, Poznań, Wrocław), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Łódź), Muzeum Sztuki Współczesnej (Radom), Muzeum Miejskie (Zabrze), Victoria and Albert Museum (Londyn), Alvar Aalto Musueum (Jyvaskyla w Finlandii), Moderna Museet (Sztokholm w Szwecji), Muzeum Sztuki (Malmoe, Goteborg, Norrkoping i Kristianstad w Szwecji), Muzeum Sztuki Współczesnej (Sapporo w Japonii), Nordiska Huset (Reykjawik w Islandii).
 
O swojej wystawie w Galerii Pastula Krystyna Piotrowska pisze: „Już niczego nie zmieniam… Do jakiegoś momentu zmiana jest odkrywcza, stymulująca. Cieszy nieskończona ilość możliwości. Czerpać z tylu źródeł. Obrazy z archiwum własnego, zdjęcia zrobione telefonem na bieżąco, zdjęcia z Internetu. Przygoda polega na zestawieniu obrazów, ich fragmentów, budowanie nastrojów, nowych znaczeń. Ciała i twarze, maski, zwierzęta, kwiaty i budowle. Zestawiam je ze sobą na płytach aluminium, zamalowuję, dodaję nowe, poprawiam. Niekończące się zmiany i niekończące się możliwości. Potem następuje moment, kiedy niczego już nie chcę zmieniać…”
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy