Reklama

Kultura

Rekoronacja figury Matki Bożej Rzeszowskiej

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 13.09.2013
7324_rekoronacja-24
Share
Udostępnij
Podczas uroczystej sumy pontyfikalnej, odprawionej przy bardzo licznym udziale wiernych w czwartkowy wieczór w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, nałożył na skronie Maryi i Dzieciątka z sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej złote korony, pobłogosławione w poniedziałek w Watykanie przez papieża Franciszka. Rekoronacja łaskami słynącej figury stanowiła zwieńczenie głównych obchodów roku jubileuszowego 500-lecia istnienia sanktuarium – ważnego punktu na religijnej i kulturalnej mapie Rzeszowa.
 
Czwartkową uroczystość rozpoczęła procesja z figurą Matki Bożej Rzeszowskiej do ogrodów bernardyńskich. Następnie przy ołtarzu polowym została odprawiona uroczysta suma pontyfikalna, której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, w asyście biskupów Jana Wątroby, Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa oraz Ignacego Deca ze Świdnicy, Mariana Rojka z Zamościa i Jana Niemca z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. 
 
W homilii biskup świdnicki Ignacy Dec, podkarpacki rodak (urodził się w Hucisku w powiecie leżajskim) wskazał na znaczenie obrzędu koronacji figury lub obrazu Matki Bożej, którego celem jest „pogłębienie i poszerzenie naszej czci wobec Maryi jako naszej Matki i Królowej”. Nawiązując do przypadającej w tym dniu 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, bp Dec podkreślił znaczenie bitwy pod Wiedniem dla ocalenia w Europie chrześcijaństwa. Wskazał także na siłę modlitwy różańcowej, posługując się m.in. przykładem bitwy pod Lepanto w 1571 r. – Jeżeli chcemy ocalić Ojczyznę, musimy codziennie przesuwać paciorki różańca – stwierdził kaznodzieja.
 
O. Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium, odczytał akt zawierzenia Pani Rzeszowskiej rodzin z miasta i diecezji. Po uroczystej sumie, w bazylice oo. Bernardynów odbyło się czuwanie do północy. Obchody roku jubileuszowego zakończą się 8 grudnia mszą św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.
 
Otoczona żywym kultem od 500 lat figura Matki Bożej Rzeszowskiej z Dzieciątkiem jest wykonana z lipowego drewna. To późnogotycka rzeźba, która pochodzi z końca XV lub początku XVI wieku. Figurę miał znaleźć na gruszy w swoim ogrodzie Jakub Ado, po tym, jak 15 sierpnia 1513 r. objawiła mu się na tym drzewie Matka Boża. Ado wybudował w tym miejscu kapliczkę, w której umieścił figurę. W 1531 r. stanął tu drewniany kościółek pw. Najświętszej Maryi Panny, do którego przeniesiono figurę. 
 
Gdy jej sława się rozszerzała, kasztelan sandomierski Mikołaj Spytko Ligęza ufundował w tym miejscu barokowy kościół i klasztor, i powierzył go ojcom bernardynom. Kościół powstawał w latach 1610-29.  Umieszczono w nim łaskami słynącą figurę. 8 września 1763 r., a więc 250 lat temu, staraniem księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego, za zgodą papieża Benedykta XIV, ozdobiono skronie Pana Jezusa i Matki Bożej koronami papieskimi. Aktu koronacji dokonał arcybiskup lwowski Wacław Sierakowski. Po kradzieży koron, 8 września 1898 r. arcybiskup Karol Hryniewiecki dokonał ponownej koronacji figury. 
 
W 1913 r. uroczyście obchodzono 400-lecie objawień Matki Bożej Rzeszowskiej. Uroczystościom przewodniczył biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar, dzisiejszy święty. Równie uroczyście obchodzono 450-lecie objawień w 1963 r. 
 
16 czerwca 1998 r., uchwałą rzeszowskich radnych, Matka Boża Rzeszowska została uznana za patronkę miasta. 15 sierpnia 1999 r. ówczesny biskup rzeszowski Kazimierz Górny uroczyście ogłosił Matkę Bożą Rzeszowską Patronką Rzeszowa. 12 września 2008 r. kościół oo. Bernardynów, perła architektury  sakralnej Polski południowo-wschodniej, otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. 
 
Przed sześciu laty Rada Miasta zwróciła bernardynom plac, na którym znajduje się m.in. parking i pomnik Walk Rewolucyjnych, za 1 proc. jego wartości. Była to częściowa rekompensata za grunty zabrane w czasach PRL. Zakonnicy rewitalizowali ogrody klasztorne, które zostały oddane do użytku 23 czerwca br. Przy bazylice i klasztorze powstało także centrum religijno-kulturalne.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy