Reklama

Kultura

Jakie ślady zostają po znikaniu? Odpowiedź znajdziesz na wernisażu

Anna Olech
Dodano: 21.08.2013
6750_plakat-wernisaz-sladyznikania
Share
Udostępnij
Co materialnie pozostaje po zniknięciu, czyli śmierci? Jak można postrzegać ten nieodwracalny proces, jakim jest wygasanie życia? Nad tym tematem pochylili się Magdalena Wilk i Krzysztof Gałka przygotowując wystawę swoich prac, którą zatytułowali „Ślady po znikaniu” i zaprezentują 31 sierpnia br. Miejsce wernisażu również nie jest przypadkowe, bo jest to opuszczona kamienica przy ul. Targowej 10, która sama doświadcza „znikania i wygasania”.  

Prace zgromadzone na wystawie to efekt kilkumiesięcznej współpracy artystów, który zaowocował zbiorem malarstwa i obiektów „ready made”. Skupili się oni wokół „znikania”, a pokazali ten nieuchronny proces na cyklu życia i śmierci zwierząt. – Zgromadzone na wystawie prace przedstawiają połączenie naszych dwóch sposobów spostrzegania tematu przemijania, a właściwie tego, co po nim zostaje – tłumaczą artyści. – „Ślady po znikaniu” mają na celu pokazać to, co pozostaje materialnie, jak również ukazać alegoryczne ujęcie tej materii w kadrach, które dotykają tego tematu nie tylko od strony pozostałości namacalnych. „Ślady po znikaniu” postanowiliśmy oprzeć na procesie przemijania i życiu zwierząt, które sztuce towarzyszyły od zawsze będąc nośnikiem emocji i wartości przekazywanych. Skupiliśmy się na dwóch aspektach „śladów”- fizycznych i emocjonalnych.
 
Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza prezentuje fizyczne ślady: czaszki zwierząt z fascynującą ażurową strukturą, które są namacalnym dowodem życia pewnego istnienia. Drugą część stanowi znikanie, które odciska emocjonalne ślady swojego istnienia w naszej świadomości, jest bardziej nieuchwytne. „Porzucone” ciała martwych zwierząt, pozostawione ślady na śniegu, bądź niknący we mgle zarys, rzucony cień, czy ślady krwi stają się dowodem na obecność.
 
Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00, a o godz. 20.00 na strychu wystąpi zespół HABURY KANGURY.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy