Reklama

Kultura

Szklane historie – od starożytności aż do dziś

materiał promocyjny
Dodano: 16.08.2013
6621_krosno_vivatlifestyle
Share
Udostępnij
Szkło daje mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie. Dziś używamy go nie tylko w domach, ale jest też wykorzystywane w medycynie, budownictwie itd. To materiał tak powszechny, że nie zwracamy właściwie na niego uwagi. A już w początkach swojej historii miał różne zastosowanie. Nie zawsze zgodne z prawem.
 
Już w starożytności szklarstwo stało na tak wysokim poziomie, że zdarzały się, i ot wcale nie rzadko, przypadki próby sprzedaży szklanej ozdób jako biżuterii z kamieni szlachetnych. W średniowieczu szklarstwo rozwijało się doskonale, prym wiodła Wenecja, a pracownie szkła artystycznego zlokalizowane na wyspie Murano, do dziś są znane na świecie. Np. lampy wykonane ze szkła, które powstało w tamtejszych pracowniach, są nie tylko piękne, ale i bardzo drogie. Trzeba za nie zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. 
 
W Polsce pracownie szklarskie działały już w X wieku, a na przełomie XV i XVI wieku powstało wiele hut. Najwięcej było zlokalizowanych w Małopolsce. Dwa wieki później nastąpił rozkwit produkcji szkła w naszym kraju, a w XIX wieku można już mówić o wytwarzaniu szkła na skalę przemysłową. Obecnie największym i najbardziej znanym w naszym kraju producentem szkła wykorzystywanego w domu są Krośnieńskie Huty Szkła. Firma powstała w 1923 roku w Krośnie i do dziś cieszy się ogromnym uznaniem za jakość i ogromną różnorodność wytwarzanych przedmiotów. 
 

Produkty z Krośnieńskiej Huty Szkła znajdziesz w sklepie HELIOS

ul. Przemysłowa 14, 35-105 Rzeszów,
tel./fax. +48 17 862-91-92, +48 17 862-88-93, +48 17 854-42-24
 
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-17:00, sobota 8:00-13:00
 
 
Odwiedź stronę i sklep internetowy na: www.helios-szklo.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy