Reklama

Kultura

W niedzielę piknik w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 02.08.2013
6135_Motywy-ludowe
Share
Udostępnij
W niedzielę, od godz. 12 do 18 w Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja w Rzeszowie niezwykły piknik etnograficzny – „Niedziela z etnodizajnem”. Zapowiada się świetna zabawa dla dzieci i młodzieży – będzie okazja zaprojektować stroje, jakie przed laty nosili mieszkańcy Podkarpacia, ozdobić jej tradycyjnymi haftami i koronkami, a dla pasjonatów nie tyle mody, co majsterkowania, nie zabraknie okazji do wykonania tradycyjnej, drewnianej zabawki albo i tarczy. Wstęp 5 zł.
 
Na warsztaty zapraszają pracownicy Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, a gości kuszą nietypowymi rymowankami… Tu będziemy cię czekali, z Etnografią – już od rana, nie zapomnij zjeść śniadania. Spędzisz chwile niecodzienne, mamy czas aż do zmierzchania…
A atrakcji zapowiada się całe mnóstwo:

Etno-design – w trakcie tych warsztatów będzie okazja dowiedzieć się jak wyglądały stroje mieszkańców Podkarpacia. Uczestnicy zajmą się zdobieniem odzieży nadrukami wykonanymi za pomocą sprayu, farb do tkanin i szablonów wzornictwa regionalnego wykonanymi na podstawie eksponatów z  muzeum.

Etno-moda – będzie nauka projektowania i modelowania podstawowych części odzieży (rękaw, spodnie, spódnica). Dzieci wykonają zaprojektowaną część ubioru z tkaniny z zastosowaniem elementów i technik  dekoracyjnych nawiązujących do strojów naszego regionu (aplikacja, haft nićmi, koralikami i cekinami, koronka). Koniecznie trzeba zabrać z domu odzież, którą, będzie można ozdobić.

Kwiaty z bibuły –  warsztaty bibułkarstwa  nawiązujące do tradycyjnego  rękodzieła,  będą okazją powrotu do  klimatu babcinej chaty oraz inspiracją do współczesnego zdobnictwa.

Decoupage na ludowo – warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają technikę, która była wykorzystywana już przez nomadyczne plemiona zamieszkujące Wschodnią Syberię jeszcze w czasach przed narodzeniem Chrystusa. Poznają wzornictwo pojawiające się w sztuce ludowej oraz pojawiające się na przedmiotach codziennego użytku. Zapoznają się z wzornictwem regionalnym, dowiedzą się, że sztuka ludowa to nie tylko łowickie wycinanki i haft kaszubski.
 
„Ptaki dziwaki” – zajęcia nawiązywać będą do wystawy „Ptasim kluczem” oraz do wystawy fotografii p. Grzegorza Olosia, zorganizowanej w Muzeum Etnograficznym, Rynek 6  w Rzeszowie (Oddział Muzeum Okręgowego). Warsztaty dla dzieci, które różnymi technikami i z różnych materiałów zrobią dla siebie „ptaka-dziwaka” – ulubioną maskotkę lub ozdobę dziecięcego pokoju.
 
Biżuteria ze skóry – warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają warsztat garbarza, dowiedzą się jak obrabiano i farbowano skórę oraz do w jakich elementach ubiorów ludowych się ona pojawiała. Każdy wykona oryginalną ozdobę ze skór różnego koloru.
Makatki – zajęcia przygotowane z myślą o zaangażowaniu całej rodziny. Uczestnicy zapoznają się z techniką wykonywania makatek, a potem wspólnie stworzą własne, rodzinne dzieło.
 
„Klamerki kreatywne” – uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak ze zwykłej klamerki zrobić ptaszka, zwierzątko, ludzika w stroju rzeszowskim oraz inne niepowtarzalne dekoracje.
 
Koraliki – warsztaty dla dzieci, które zaprojektują wzór czerpiąc z motywów etnicznych i za pomocą farb naniosą go na koraliki.
 
Zabawki – tutaj będzie można wykonać prostą zabawkę ludową – „kurki dziobiące ziarno”, grzechotkę i inne.
 
Szyszki weselne – uczestnicy warsztatów poznają symbolikę ciasta obrzędowego, a następnie ulepią szyszkę weselną.
 
Kącik  Malucha – tutaj dzieci będą mogły ubrać papierową laleczkę w strój ludowy, ozdobić ceramiczne naczynia, odnaleźć zagubione korale, dokończyć wzór na zapasce itp.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy