Reklama

Kultura

W niedzielę Jarmark Garncarski w Medyni

Aneta Gieroń
Dodano: 05.07.2013
5517_garnek
Share
Udostępnij
W Medyni w gminie Czarna, ledwie kilkanaście kilometrów od Rzeszowa, w niedzielę  już po raz 18. odbędzie się Jarmark Garncarski. Barwna zabawa rozpocznie się o godz. 14 i potrwa do późnej nocy. Podczas Jarmarku droga wojewódzka, przebiegająca przez centrum Medyni, będzie zamknięta dla ruchu i na kilka godzin zamieni się w gwarny deptak, na którym ustawione zostaną stoiska prezentujące produkty lokalne, regionalne i ekologiczne z województwa podkarpackiego. Nie zabraknie też innych atrakcji, będzie więc wyciąganie z pieca garncarskiego wypalonej ceramiki, a w Zagrodzie Garncarskiej garncarskie prezentacje i warsztaty oraz kiermasz ceramiki.  Na najmłodszych czekać będzie Garncarzyk Jaś i konkursy lepienia w glinie.
 
W nieodległej od Rzeszowa gminie Czarna garncarstwo ma przeszło 100-letnią tradycję. W drugiej połowie XIX wieku był tu jeden z największych ośrodków garncarskich w Polsce. W połowie lat 60. XX wieku kwitło tu garncarstwo artystyczne, a potem przyszły czasy, że kupienie glinianego garnka stało się obciachem. W pewnym okresie rękodzieło, w ogóle sztuka ludowa, nazywana była lekceważąco „cepeliadą”. Silny mecenat państwa nad tą dziedziną kultury, który rozpoczął się zaraz po wojnie, wprowadził modę na ludowość, a ta, jak każda moda w końcu się znudziła i zaczęła być staroświecka. Teraz jednak ten trend znów powraca. 

W niedzielę niejeden turysta wywiezie stąd własny dzban gliniany, który uda mu się własnoręcznie zrobić na warsztatach garncarskich. Z takich właśnie turystycznych, ale też sentymentalno-historycznych powodów nieco ponad 10 lat temu ożył w Medyni Ośrodek Garncarski. Powstała zagroda garncarska, garncarski szlak, czyli trasa turystyczna dla rowerzystów i pieszych. Niby banalna glina, a okazała się cenna niczym złoto. Więcej o tym będzie się można dowiedzieć z film z 1949 roku o garncarstwie w  Medyni, który zostanie przypomniany w niedzielę, a wartość jego tym większa, że na taśmie filmowej sprzed lat udało się utrwalić młodziutką Władzię Prucnal, dziś ponad 80-letnią, znaną rzeźbiarkę ludową z Medyni.
 
W trakcie niedzielnego jarmarku na scenie wystąpią też: nowo powstała Grupa Jarmark pod kierownictwem muzycznym Jarosława Babuli, „GOORAL" – zespół muzyczny łączący muzykę electro z tradycyjną muzyką ludową, zespół Ramolsi oraz Kabaret Wiejski "EWG".
 
Nie zabraknie też smakołyków kuchni regionalnej. Będzie konkurs kulinarny pod hasłem „Misa z ceramiki, a w niej smakołyki”, w którym wezmą udział karczmy regionalne i koła gospodyń. Będzie też można spróbować ziemniaków pieczonych na ognisku w glinianym garnku, słynnych jagodzianek, proziaków oraz win i nalewek. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy