Reklama

Kultura

Galeria Integracyjna – połączenie dwóch światów

Materiał Partnera
Dodano: 22.01.2021
52537_gal_integr_pdkoiib_01_2021-12-resizer-750q75
Share
Udostępnij

W nowoczesnym niedawno oddanym do użytku jednym z pierwszych na Podkarpaciu niskoenergetycznym budynku, będącym siedzibą Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa powstaje ciekawa inicjatywa artystyczna pod nazwą Galeria Integracyjna.  

Ta nietypowa idea została podjęta przez Grzegorza Dubika przewodniczącego Rady PDK OIIB wraz z uznanymi artystami z naszego regionu. Pierwsza odsłona Galerii Integracyjnej, która rozpoczyna swe działanie początkiem grudnia 2020 r. to wystawa przygotowywana dzięki uprzejmości artystów Anny Baran i Aleksandra Majerskiego. W nowoczesnych wnętrzach obiektu w miejscu spotkań inżynierów poprzez zgromadzoną galerię obrazów i rzeźb zyskujemy możliwość obcowania ze sztuką na zasadzie dwóch przeciwieństw artystycznych i technicznych.

Galeria będzie ogólnodostępna, otwarta w godzinach pracy biura Izby, jak również w trakcie prowadzonych przez Izbę działań związanych ze szkoleniami, przeprowadzanymi egzaminami na uprawnienia budowlane, które obecnie w okresie pandemii niestety są prowadzone w ograniczonym zakresie. Możliwości  lokalowe siedziby Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa sprzyjają stałym wystawom, które będą z czasem uzupełniane lub przedstawiane w innej formie lub tematyce. Podkarpacka Izba Inżynierów podejmuje współpracę w tym zakresie z uznanymi artystami z naszego regionu.

Zapraszamy z wizytą, obecnie w reżimie sanitarnym do Galerii Integracyjnej, która mieści się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 289 w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W okresie pandemii rozpoczęcie działalności Galerii Integracyjnej będzie również realizowane poprzez zdalny dostęp do zasobów, by przyzwyczaić odbiorców do nowego na mapie miasta miejsca wystaw.

Wspomnieć należy, że poza tymi statutowymi działaniami PDK OIIB jest organizatorem lub współorganizatorem wielu innych imprez, do których należy zaliczyć m.in. Podkarpacki Kongres Budownictwa Infrastrukturalnego (jako partner Międzynarodowych Targów Rzeszowskich); Marsz na Orientację – odbywający się w Bieszczadach; uczestnictwo w MTB Lubenia – rajdzie rowerowym jako kategoria Inżynierowie. Należy również przypomnieć organizowany wraz ze stowarzyszeniami technicznymi Konkurs Budowa Roku Podkarpacia, który ma już wieloletnią tradycję, a w którym to nadawane są nagrody obiektom budowlanym, których budowa została zakończona w poprzednim roku kalendarzowym. W działaniach Izby znalazła się również oferta dla najmłodszych, organizowane są Konkursy rysunkowe dla dzieci z wiodącym tematem budownictwo.

* Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (PDK OIIB) w Rzeszowie – jednostka organizacyjna samorządu zawodowego działająca na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. – "Ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa". PDK OIIB powstała w 2001 roku i jest jedną z 16 okręgowych Izb podlegających pod Polską Izbę Inżynierów Budownictwa z siedzibą w Warszawie. 
Organizacja zrzeszająca zawód zaufania publicznego inżynierów budownictwa wszystkich branż (branży konstrukcyjnej, instalacyjnej, elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodno-melioracyjnej, kolejowej, wyburzeniowej) – projektantów, inspektorów nadzoru, kierowników budów, osoby pełniące ważne funkcje w samorządach terytorialnych, jednostkach budżetowych, czy będących właścicielami firm prywatnych z regionu Podkarpacia (na dzień dzisiejszy Izba zrzesza ponad sześć tysięcy członków).  
 

dr hab. prof. UR Anna Baran – 
Malarstwo

Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Kolegium Nauk Przyrodniczych prowadzi zajęcia ze studentami z Zakładu Architektury Krajobrazu. Zajmuje się projektowaniem ogrodów. Jest również malarzem, rysownikiem, fotografem, aranżerem wystaw artystycznych, członkiem komisji artystycznych. Jako profesjonalny artysta należy do różnych grup artystycznych takich jak: –  Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie, Międzynarodowa Grupa Twórców Różnych „Złota Linia” i niezależna grupa artystyczna ABAMAK. 
Była uczestnikiem kilku wydarzeń edukacyjno – artystycznych  "Apel – My dla Ziemi – Kolorem, słowem dźwiękiem i w drewnie zapisane". Uczestniczyła w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Belgia, Czechy, Słowacja, Ukraina, USA). Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. 


Aleksander Majerski – Rzeźba

Absolwent nowotarskiego LO im. S. Goszczyńskiego z 1971 r. Następnie ukończył kierunek Mechaniczny na Wydziale Matem. Fiz. Tech. w krakowskiej WSP. Po 30-latach pracy w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Limanowej, w roku 2007 odszedł na emery-turę. Od 35 lat jako rzeźbiarz zmaga się z drewnem. Oprócz tego jest rysownikiem, malarzem, zajmuje się poezją.i fotografią. Współzałożyciel Międzynarodowej Grupy Twórców Różnych “Złota Linia” oraz Niezależnej Grupy Artystycznej "ABAMAK". Od roku 2012 należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików /oddział w Rzeszowie/. Miał kilkanaście zagranicznych indywidualnych wystaw (Niemcy, Czechy, Słowacja) oraz brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą (Donny Kubin, Nowy York, Praga, Łuck). Uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach. Jego monumentalne kompozycje rzeźbiarskie znajdują się w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech i na Ukrainie. Był nagradzany w różnych konkursach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy