Reklama

Kultura

Diti Ronen w sobotę w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 29.06.2013
5380_Diti_Ronen
Share
Udostępnij
W sobotę o godz. 17, tym razem na rzeszowskim Rynku w ramach cyklu spotkań „Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa”, wieczór w towarzystwie znakomitej izraelskiej intelektualistki i poetki, Diti Ronen. Rozmowę poprowadzi znana rzeszowska poetka, Krystyna Lenkowska, a po niej o godz. 23 w Biurze Wystaw Artystycznych, Teatr Przedmieście zaprezentuje spektakl „Za szafą”. Na oba te wydarzenia w ramach spotkań z mistrzami słowa wstęp wolny.
 
Diti Ronen, to znana poetka, teatrolog, urodzona w Tel Awiwie, w Izraelu.  Autorka trzech książek poetyckich: littlebird (Bar Ilan University, 2010, wydanie dwujęzyczne hebrajko-angielskie); Inner Moon, Notebook (Hakibbutz Hame'uhad, 2002), oraz With the Slip Showing (Gvanim, 1999).
 
Dr Diti Ronen jest profesorem The Hebrew University oraz Centrum Studiów Akademickich w Tel Awiwie. Wiersze Diti Ronen zostały przetłumaczone na dziesięć języków, analizowane są na wyższych uczelniach i w instytucjach akademickich, adaptowane na scenę, mają formę piosenek i librett utworów muzycznych. Poetka regularnie odwiedza międzynarodowe festiwale poezji i inne imprezy kulturalne w Izraelu i poza jego granicami. 

 „litlle bird”- „ptaszek” w tłumaczeniu Krystyny Lenkowskiej
 
Podczas spotkania z Diti Ronen w Rzeszowie nastąpi prezentacja jej książki „litlle bird”- „ptaszek”, którą przetłumaczyła, zredagowała i dopiskami opatrzyła znana rzeszowska poetka, Krystyna Lenkowska.
 
Diti Ronen jest drugim pokoleniem „Ocalonych z Holocaustu”. Otrzymała imię Judyta, Judith, po swojej babce, która zginęła w Auschwitz. W swoich wierszach, Ronen mówi o dziedzictwie kobiet w swojej rodzinie, kobiet pełnych energii i witalności, które nie ustają nawet podczas deportacji do obozów koncentracyjnych. Poetka w drugim pokoleniu, identyfikuje się ze swoją babką, ofiarą holocaustu oraz ze swoją matką, która ocalała i po wojnie emigrowała do Izraela, gdzie osiadła na stałe.

 “littlebird" („ptaszek”) jest dramatycznym poematem skupionym wokół życiowego, pozornie błahego, incydentu w obozie śmierci. Poetka wybiera pojedyncze zdarzenie, które pokazuje atmosferę obozu, jej pozory normalności oraz więzy pomiędzy więźniarkami, matką poetki i jej przyjaciółkami, nazywanymi „pięcioma żydowskimi księżniczkami”. Pokazuje metaforycznie jak te więzy pomogły im przetrwać horrory obozu. Historia „ptaszka” jest formą rozmowy, wywiadu, w którym przywoływana jest pamięć starej kobiety, ocalonej z holocaustu. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy