Reklama

Kultura

Lubomirski Festival w łańcuckiej rezydencji. Wejście gratis

Alina Bosak
Dodano: 23.10.2019
47960_sala
Share
Udostępnij
Otwarte dla publiczności koncerty, recitale i wystawy składają się na program Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego, który od poniedziałku do środy, 28-30 października, odbędzie się w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie. Festiwal gości nie tylko w Łańcucie. Wydarzenia z nim związane odbywają się także w Warszawie, Krakowie i Lublinie. 
 
Lubomirski Festival zagościł w październikowych kalendarzach imprez kilku polskich miast. Rozpoczął się 17 października w Warszawie, zakończenie planowane jest 8 grudnia. Festiwal obejmuje cykl otwartych wydarzeń muzycznych dedykowanych pamięci ks. Władysława Lubomirskiego – wielkiego mecenasa kultury, który przyczynił się do sukcesu takich artystów jak: Rubinstein, Szymanowskiego, Karłowicza, Szeluto, Różyckiego czy Fitelberga. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
 
Program muzyczny wydarzenia poświęcony jest polskim kompozytorom z rodzin arystokratycznych: Lubomirskim, Radziwiłłom, Poniatowskim, ale i ich protegowanym jak Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy właśnie twórcom Młodej Polski, objętych opieką przez ks. Lubomirskiego. 
 
W Muzeum-Zamku w Łańcucie festiwal będzie gościł przez 3 dni. Od poniedziałku, 28 października, do środy, 30 października. Przed łańcucką publicznością wystąpią muzycy z Freiburga, pianistki Izabella Jutrzenka Trzebiatowska i Dominika Peszko oraz Kwartet Śląski. Będzie muzyka Mozarta, Lessela, Beethovena, Moniuszki, Szymanowskiego i Góreckiego, a także Kazimierza Anastazego Karola Lubomirskiego, herbu Szreniawa bez Krzyża, XIX-wiecznego kompozytora i autora wielu popularnych pieśni. 
 
Koncerty codziennie rozpoczynają się o godz. 18. Wstęp jest wolny, ale za zaproszeniami, które można odebrać w Kasach Muzeum. Obowiązuje strój wieczorowy. 
 
Program koncertów w Łańcucie

28-30 października 2019
 
Sala Balowa 
 
Poniedziałek, 28 października, godz. 18.00

Junge Kammerphilharmone Freiburg
Fortepian: Izabella Jutrzenka Trzebiatowska
Dyrygent: Andreas Winnen
 
W programie:
W. A. Mozart – Uwertura Così fan tutte, KV 588
F. Lessel – Koncert fortepianowy C-dur, op. 14
***
L. Beethoven – Symfonia nr 6 „Pastoralna” F-dur, op. 68
 
Wtorek, 29 października, godz. 18.00 – recital fortepianowy
 
Fortepian: Dominika Peszko

W programie: 
Kazimierz Lubomirski – Polonaise et masure, 3 Mazurki, op. 9, Odgłos z nad Horynia – 4 mazurki, op. 19, nr 1 Moderato As-dur?, nr 2 Lento – e-moll?, nr 3 Lento – Vivace – C-dur, ?nr 4 Lento ma non troppo – g-moll, Dolina Szwajcarska, op. 32
***
2 Mazurki, op. 30, Głos do brzegu Słuczy – 2 mazurki, op. 44, Wspomnienie z Radziejowic. op. 35, Wspomnienie chwili w Warszawie op. 40, Czwarty stycznia, op. 20
 
Środa, 30 października, godz. 18.00
 
Kwartet Śląski

W programie:
S. Moniuszko – I Kwartet d-moll
K. Szymanowski – II Kwartet smycz. op. 56
H. M. Górecki – II Kwartet smyczkowy op. 64 „Quasi una fantasta”
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy