Reklama

Kultura

Operą komiczną zaczyna się Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Alina Bosak
Dodano: 04.05.2023
73732_pergolesi
Share
Udostępnij
W sobotę 6 maja rozpoczyna się 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W sali balowej jednej z najpiękniejszych polskich rezydencji Polska Opera Królewska przedstawi operę komiczną „La serva padrona” Pergolesiego. Festiwalowe koncerty odbywać się będą także w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a koncerty zaplanowano na 13 weekendowych wieczorów – ostatni 4 czerwca.
 
Koncerty wybitnych wirtuozów, wieczory z operą, a także spektakl teatralny i gwiazda sceny popularnej Tanita Tikaram wypełniają program Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który odbędzie się już po raz 62. 
 
Bilety na większość wydarzeń są już wyprzedane, na niektóre są dostępne tylko pojedyncze miejsca. Inauguracyjna opera zostanie wystawiona w sali balowej dwukrotnie – w sobotę i niedzielę. 

Opera komiczna La serva padrona (Służąca panią) Giovanniego Battisty Pergolesiego to perełka włoskiego baroku. Wykona ja Polska Opera Królewska i jej artyści: Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod batutą Krzysztofa Garstki. Śpiewają: Aleksandra Klimczak, Paweł Michalczuk, Rafał Karnicki, Jerzy Klonowski, Maciej Jan Kraśniewski.  
 
Operę wyreżyserowała Jitka Stokalska, a autorką scenografii jest Marlena Skoneczko. Libretto tego niewielkich rozmiarów utworu, sporządzone przez Gennara Antonia Federica, zbudowane jest na prostej intrydze wywodzącej się z tradycji commedia dell’arte. Oto zamożny stary kawaler poszukuje żony, a jego przebiegła służąca skutecznie przedstawia siebie jako najlepszą kandydatkę do tej roli. Pergolesi znajduje doskonałe środki muzyczne, by scharakteryzować bohaterów, a wyśpiewywany przez nich tekst odzwierciedlany jest w pełnych uroku recytatywach i ariach.

Festiwalowe hity

Festiwalowymi perełkami są w tym roku koncerty m.in. laureatki 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Hiny Maedy z Japonii, zespołu Berlin Piano Trio, rumuńskiego pianisty Mihaia Diaconescu. 
 
Bogato zapowiada się repertuar operowy. Poza operą Pergolesiego publiczność będzie mogła również wysłuchać wybranych arii z najpiękniejszych oper, które zaprezentują m.in. duety: Artur Ruciński i Guiomar Cantó, Diana Tugui i Charles Castronovo. 
 
Będzie też spektakl teatralny z muzyką Szopena: „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego, a nawet multimedialna opowieść, w którym muzyka Pawła Steczka połączona została z filmową opowieścią o zatopionych statkach i głosem Krystyny Czubówny.  

Tanita Tikaram w Polsce

27 maja w Rzeszowie wystąpi także Tanita Tikaram, wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka piosenek, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie. Przed laty jej debiutancki album „Ancient Heart”, którego współproducentami byli Rod Argent i Peter Van Hooke, ukazał się w 1988 r. i zarówno „Twist in My Sobriety”, jak i „Good Tradition” stały się hitami w Europie, a Tanita rozpoczęła trasę koncertową po świecie.
 
W zeszłym roku pisarz i prezenter, Pete Paphides, za pośrednictwem swojej wytwórni, Needle Mythology, wydał antologię pracy Tanity, obejmującą całą jej karierę i zatytułowaną „To Drink The Rainbow”. Paphides opisał Tanitę jako „narodowy skarb w oczekiwaniu”. 

W trakcie trwania lockdownu Tanita zainicjowała „Sunday Songs” (niedzielne piosenki) na swoim kanale YouTube, gdzie w każdą niedzielę śpiewała i puszczała piosenkę z jej domowego studia, czasem nową, czasem starą, a czasem pochodzącą od innych osób, co zgromadziło ogromną liczbę fanów. Teraz niecierpliwie oczekują jej występu w Polsce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy