Reklama

Kultura

Beethoven, Czajkowski i wiolonczela, czyli koncert w Filharmonii Podkarpackiej

Monika Szczepan
Dodano: 05.03.2014
11212_x2
Share
Udostępnij
W najbliższy piątek, 7 marca o godz. 19, odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, która zagra wraz wiolonczelistą Andrzejem Bauerem pod batutą Rafała Janiaka. W programie m.in. kompozycje Beethovena oraz Czajkowskiego.
 
Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej nie zabraknie jednego z największych arcydzieł Beethovena, czyli słynnej „Uwertury”. Będzie można posłuchać również utworów Czajkowskiego, m.in. „Wariacji na temat rokoko”, jednej z najważniejszych kompozycji przeznaczonej na wiolonczelę. A to właśnie wiolonczela będzie wiodła prym podczas piątkowego muzycznego spotkania. Zagra na niej Andrzej Bauer.
 
Andrzej Bauer
 
Andrzej Bauer to wiolonczelista uznany zarówno w kraju, jak i zagranicą. Z recitalami występował m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wiedniu czy Monachium. Miał okazję koncertować zarówno  jako solista, jak również wspólnie z większością polskich orkiestr symfonicznych oraz kameralnych. 
 
Nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych telewizyjnych, brał udział w międzynarodowych festiwalach i jako pierwszy w historii polskiej dyskografii wydał dwupłytowy album z kompletem Suit wiolonczelowych J.S. Bacha (za tę płytę otrzymał nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2000”). 
 
Andrzej Bauer jest również profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy gdzie prowadzi klasy wiolonczel, a także założycielem i opiekunem artystycznym „Warszawskiej Grupy Cellonet”.
 
Rafał Janiak
 
Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej orkiestrą pokieruje Rafał Janiak, dyrygent i kompozytor, który współpracował m.in. z Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestrami Filharmonii Gorzowskiej i Śląskiej. 
 
To zdobywca wielu prestiżowych nagród, laureat „Studenckiego Nobla” i stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Keimyung University Foundation (Korea Południowa) oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska. W 2011 roku  został głównym dyrygentem Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva, z którą wykonuje dzieła od XVII w. do XXI w. Uczestniczył w dwóch edycjach festiwalu „Warszawska Jesień”. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.
 
 
Rafał Janiak – dyrygent
Andrzej Bauer – wiolonczela
 
7 marca 2014 r. (piątek), godz. 19
 
W programie:
L. van Beethoven – Uwertura „Egmont”
P. Czajkowski – „Wariacje rokoko” A-dur na wiolonczelę i orkiestrę op. 33
P. Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36
 
Cena biletu: normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł
 
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.filharmonia.rzeszow.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy