Reklama

Kultura

Huczna 80. rocznica urodzin Tomasza Stańki w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 05.07.2022
64874_stanko
Share
Udostępnij
Wspaniałe koncerty, a wśród nich występ Marcina Wasilewskiego Trio i gościnnie znakomitego norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molværa na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, mieszczą się w dwudniowym festiwalu Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Wydarzenie zaplanowano na sobotę i niedzielę, 9 i 10 lipca, a także 1 i 17 lipca oraz 24 lipca. To już czwarta edycja tej imprezy. W tym roku program jest wyjątkowy, by uczcić okrągłą, 80 rocznicę urodzin pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. 

“Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył” – mówi Anna Stańko, córka trębacza i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko, która pomysłodawcą i organizatorem Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko. Współorganizatorami są: Estrada Rzeszowska i Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza – Plac Defilad.
 
 Skrócony przewodnik po wydarzeniu wygląda następująco:

9 – 10 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty – dziedziniec Zamku Lubomirskich
11 lipca, 20:00, Warszawa,koncert –  plac Defilad
14 – 16 lipca, Rzeszów, Hotel Prezydencki – Warsztaty wokalne z Malwiną Pasternak
16 lipca, 18:00,  Rzeszów, koncert –  Rzeszowskie Piwnice
17 lipca, 17:00, Rzeszów, koncert – scena przy Fontannie Multimedialnej
24 lipca, Rzeszów, koncert – Sala Polska Hotelu Bristol
 
Toast zaczyna muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza. Na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, w sobotę, o godz. 20 wystąpi Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz – „Noc Lipcowa” – Stańko spotyka Schulza.
 
Ostatnia płyta Tomasza Stańko "December Avenue" była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk.
 
Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko "December Avenue" oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków. 
 
Autorskich aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańko dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek i wykona je z towarzyszeniem własnego zespołu, w którego skład wchodzą grający z Tomaszem Stańko: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török. Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne. Interpretacji wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza dokona Michał Chołka. Autorem koncepcji koncertu i wyboru tekstów jest Bartłomiej Skubisz. Wystąpią: 
 
Kuba Płużek – fortepian, aranżacje, Marek Pospieszalski – saksofony, Max Mucha – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja + Oskar Török – trąbka, Michał Chołka – interpretacja prozy Brunona Schulza, Bartłomiej Skubisz – sample, instrumenty perkusyjne.
 
Wstęp na ten koncert, jak i na kolejny – w niedzielę 10 lipca o godz. 20 – również na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, jest wolny.

W niedzielę wystąpią: EABS, Marcin Wasilweski Trio, Nils Petter Molvær.
 
Kolejny dzień „Toastu” to dwa projekty specjalne. Pierwszy nawiązuje do burzliwego okresu twórczości Tomasza Stańko: lat 70. i kultowego dziś album „Purple Sun”, którego reinterpretacji podjęli się muzycy najpopularniejszego dziś jazzowego zespołu młodego pokolenia – EABS. 
 
Z drugiej strony wystąpią Marcin Wasilewski Trio – to ponad dwie dekady koncertów i nagrań – od „Soul of things” po „Lontano” i „Wolność w sierpniu” – muzyka, na której wychowało się kolejne pokolenie fanów jazzu i która stała się przepustką do międzynarodowej kariery dla samego Tria. Marcin Wasilewski na tę szczególną dla członków jego Tria, Sławomira Kurkiewicza oraz Michała Miśkiewicza, serię koncertów “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” zaprasza do współpracy Nilsa Pettera Molværa, gwiazdę europejskiego jazzu, wybitnego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta, uznawanego za pioneranu jazzu.
 
Muzycy współpracowali dotychczas dwukrotnie – po raz pierwszy 30 kwietnia 2017 r. na zaproszenie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu z okazji  Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO i spotkali się ponownie w maju 2018 roku na Festiwalu Jazzonalia w Koninie by zaprezentować muzykę Tomasza Stańko.
 
Na tę wyjątkową okazję Marcin Wasilewski przygotowuje specjalny program, a niespodzianką będzie rozszerzenie brzmienia o elektryczne oraz elektroniczne instrumentarium, dzięki któremu usłyszymy muzykę Tomasza Stańko w odsłonie innej niż ta, z którą wspólnie „podróżowali” przez ponad 20 lat.
 
Prawdziwym fanom muzyki nie trzeba przedstawiać gościa, którego zespół zaprosił do udziału w tym koncercie – znakomitego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta Nilsa PetteraMolværa, uważanego za pioniera nu jazzu. W swojej działalności artystycznej łączy on rozmaite muzyczne style – jazz, ambient, house, elektronikę, breakbeats, jak również elementy zaczerpnięte z hip-hopu, rocka i popu –tworząc w ten sposób przekonujące krajobrazy dźwiękowe o głębokiej intensywności. Oprócz  tego, że jako trębacz już teraz pozostawił trwałe ślady w historii muzyki i stworzył swoje niepowtarzalne brzmienie, nagrał też ścieżki dźwiękowe do wielu filmów, filmów telewizyjnych, dokumentalnych i sztuk teatralnych, a pod własnym nazwiskiem wydał dziewięć albumów. Molvær śmiało przekracza granice czasu i przestrzeni, chętnie ulega wpływom nowych technologii, by nadawać swej przenikniętej romantyzmem muzyce wciąż nowe formy ekspresji. Jego twórczość jest pełna  czułości i wrażliwości.

Jazzowe warsztaty wokalne z Malwiną Masternak 

Na tygodniu, od czwartku do soboty, 14-16 lipca, w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, odbywać się będą jazzowe warsztaty wokalne z Malwiną Masternak , przeznaczone dla dzieci i dorosłych.
 
Malwina Masternak jest wokalistką, kompozytorką i pedagogiem specjalizującym się w jazzie i muzyce współczesnej, absolwentką prestiżowej uczelni Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA). Aktywnie koncertuje na całym świecie, mimo młodego wieku wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej. Jednym z jej ostatnich osiągnięć jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci. Debiutancki album Malwiny Masternak „Perspektywa”, oddaje perspektywę jej podróży poprzez różne kraje, idee i muzyczne inspiracje z ostatnich lat. Połączenie tych perspektyw daje słuchaczowi szansę zanurzenia się w świat kompozycji Malwiny napisanych do wierszy legendarnych polskich i międzynarodowych pisarzy, takich jak Leopold Staff, Wisława Szymborska, Maya Angelou czy William Davis oraz aranżacji standardów jazzowych. Na albumie możemy posłuchać hiszpańskiego pianistę, Iñigo Ruiz de Gordejuela, zwycięzcę nagrody BBK za Najlepszy Album Jazzowy Roku (2019), perkusistę Daniela Lizarraga, holenderskiego kontrabasistę JortaTerwajna oraz gościa specjalnego, perkusistkę, kompozytorkę, 6-krotna zdobywczyni nagrody Grammy Awards, TerriLyneCarrington.
 
Informacje i zapisy: tel. 507 360 395; e-mail: stowarzyszenieap@op.pl.

Koncert pod fontanną i finał w Hotelu Bristol

Kolejny weekend, 16-17 lipca znów jest koncertowy.
 
W sobotę o godz. 18.00 w Rzeszowskich Piwnicach (wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek) zaplanowano koncert uczestników warsztatów wokalnych z Malwiną Masternak. Natomiast w niedzielę, o godz. 17.00 Malwina Masternak wystąpi z zespołem na scenie przy Fontannie Multimedialnej. Zespół tworzą: Iñigo Ruiz de Gordejuela – piano, JortTerwijn- kontrabas, Daniel Lizarrag – perkusja.
  
W koncercie wystąpi również pięciu wybranych przez Malwinę uczestników warsztatów wokalnych. 
 
Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko zakończy się tydzień później, w niedzielę 24 lipca. O godz. 19.00, w Sali Polskiej Hotelu Bristol (wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek) zabrzmi koncert „Dla Tomasza”, w którym hołd artyście oddadzą wybitni muzycy – Józef Skrzek i Erik Truffaz. Wydarzenie będzie również streamingowane do internetu. NCK oraz Estrada Rzeszowska są partnerami organizacyjnymi koncertu. Koncert ma uświetnić odsłonięcie muralu poświęconego Stańce, który powstał w Rzeszowie z inicjatywy NCK.

Międzynarodowe wydarzenia pod hasłem „Remembering Tomasz Stańko”

Po urodzinowych toastach w Rzeszowie i Warszawie rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem “Remembering Tomasz Stańko”. Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie – mieście, gdzie odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze, na koreańskiej wyspie Jara, w Nowym Jorku i Londynie.
 
Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańko pt. „Desperado” – wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic. Finałem cyklu będzie jubileuszowa, 20. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. A partnerami wydarzenia, ze miasta Rzeszów i Warszawa.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy