Reklama

Kultura

Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury 24-26 czerwca

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 06.05.2022
63119_kultura
Share
Udostępnij
W ostatni weekend czerwca w Rzeszowie 12. edycja Europejskiego Stadionu Kultury – festiwalu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estradę Rzeszowską przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenia festiwal będą się odbywały aż w 11 lokalizacjach, m.in. na Rynku, w Teatrze Maska, Parku Sybiraków, Galerii Fotografii Rzeszowa i Rzeszowskich Piwnicach. Klub Festiwalowy zaplanowano w sąsiedztwie Zamku Lubomirskich i przy fontannie multimedialnej.
 
Tradycyjnie pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano Koncert Główny pod hasłem „Odzyskać równowagę”, na którym wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (z krajów Partnerstwa Wschodniego) – wykonają własne utwory i zagrają w tzw. kolektywach, czyli duetach. Koncert odbędzie się w rzeszowskim Parku Sybiraków. 
 
– Europejski Stadion Kultury to największe tego typu wydarzenie na Podkarpaciu. Podczas festiwalu co roku w różnych miejscach w przestrzeni Rzeszowa odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń – koncertów, spektakli teatralnych, performance’ów, warsztatów dla starszych i młodszych, wystaw, spotkań i nie tylko. Tak będzie i tym razem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.  

Zmieni się natomiast miejsce Klubu Festiwalowego – Bulwary zostaną zastąpione przez fosę Zamku Lubomirskich i teren przy fontannie multimedialnej. Tam odbędzie się kilkanaście wydarzeń, m.in. silent disco, czyli dyskoteka z słuchawkami, zlot food trucków, koncerty artystów z Polski i zagranicy w ramach wydarzenia Electro East, Przestrzeń Wymiany Myśli, czy Festiwal Działań Oddolnych. 
 
Imprezy związane z festiwalem zaplanowano w 11 lokalizacjach. W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się kolejna edycja koncertu Art Celebration. Sporo będzie się działo na Skwerze Kultury na Rynku, w Rzeszowskich Piwnicach, Galerii Nierzeczywistej, Rzeszowskiej Galerii Fotografii oraz Teatrze Maska.
 
ESK 2022 ma być też edycją przyjazną środowisku, a część wydarzeń nawiązywać będzie do tematów związanych z naturą, ekologią i ekologią w sztuce. 
 
Europejski Stadion Kultury jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego  środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Gruzja, Armenia).  Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy