Reklama

Kultura

Koncert Anny Gutowskiej, znanej skrzypaczki z Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 15.02.2022
60014_gutowska
Share
Udostępnij
W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi znakomita skrzypaczka, Anna Gutowska, która pochodzi z Rzeszowa. Towarzyszyć jej będą filharmonicy rzeszowscy pod batutą Michaela Maciaszczyka. W programie utwory Karłowicza i Mozarta. Można jeszcze rezerwować bilety na www.filharmonia.rzeszow.pl.
 
Gutowska w wieku 7 lat rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej w klasie fortepianu L. Strzeleckiej, a rok później w klasie skrzypiec D. Sendłak. Edukację kontynuowała w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie w klasie R. Naściszewskiego, równocześnie będąc studentką Conservatoire du Lausanne w Szwajcarii w klasie prof. J. Jaquerod. 
 
Od 2001 r. była studentką wiedeńskiego Universitat für Musik und darstellende Kunst pracując pod kierunkiem Prof. Edwarda Zienkowskiego. W 2007 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem i nagrodę Ministerstwa Kultury uzyskując tytuł magistra sztuki. 

Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych m.in.:
– III miejsce oraz Nagroda Towarzystwa im. H. Wieniawskiego na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (1996),
– I miejsce na Konkursie Młodych Talentów w Moudon/Szwajcaria(1998),
– I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ,,Andrea Postacchini” w Fermo we Włoszech (1999),
– III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym wraz z Trio Itoyaka w Trondheim/ Norwegia (2000),
– I miejsce na Konkursie Muzycznym Interpretatorów Polskiego Pochodzenia organizowanym przez Polską Akademię Nauk w Wiedniu (2005),
– I miejsce na Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku (2006),
– II miejsce – srebrny medal oraz nagrodę specjalną międzynarodowej wymiany kulturalnej na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Osace w Japonii (2009).

Występowała wielokrotnie jako solistka z czołowymi polskimi orkiestrami (Sinfonia Varsovia, z orkiestra Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w Rzeszowie, w Olsztynie, w Łodzi, z Capellą Bydgostiensis, Slovenska Filharmonia Bratysława, czy Orchestre du Chambre du Lausanne w Szwajcarii).  
 
Od 2010 roku wykłada na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie oraz CEFMAC w Marianka (Słowacja). Od 2016 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki dramatycznej w Wiedniu. Prowadzi również kursy w Polsce, Austrii, Słowacji, Meksyku i Chile. Występuje jako solistka i kameralistka.

W piątek w Filharmonii Podkarpackiej w programie:
M. Karłowicz – Prolog symfoniczny do dramatu „Biała Gołąbka”
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 5 A – dur KV 219;
Symfonia „Jowiszowa” C-dur KV 551 
 
 – Wieczór rozpocznie młodzieńczy utwór, który wyszedł spod pióra polskiego neoromantyka  – Mieczysława Karłowicza.  Będzie to Prolog symfoniczny  pochodzący z muzyki do dramatu J. Nowińskiego pt. ''Biała gołąbka'' (1899), opartego na wzruszającej historii miłosnej.  Usłyszymy również dwa utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta cieszące się niesłabnącą sławą. Koncert skrzypcowy A- dur (1775) nazywany „Tureckim” odsłoni typowo mozartowskie oblicze pełne gracji, lekkości i śpiewności. Żywiołowy finał Koncertu, to według Alfreda Einsteina „humorystyczny wybuch wściekłości w tureckim „przebraniu.”  Zabrzmi również  fascynująca Symfonia „Jowiszowa” C-dur KV 551 (1788) będąca nie tylko koroną twórczości wielkiego klasyka, ale także jednym z największych arcydzieł światowej symfoniki – zachęca Katarzyna Senderska z Biura Koncertowego Filharmonii Podkarpackiej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy