Reklama

Kultura

Rzeszów Carpathia Festival 2021 z Jackiem Cyganem

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 17.08.2021
55640_carpati
Share
Udostępnij
W sobotę i niedzielę, 21 i 22 sierpnia, stolica Podkarpacia zabrzmi muzyką artystów z Europy i świata – będą walczyć o Grand Prix „Rzeszów Carpathia Festival” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Honorowym gościem XVII edycji festiwalu jest Jacek Cygan, a w koncercie finałowym wystąpią polskie gwiazdy: Kasia Moś, Anika Dąbrowska, Ralph Kamiński, Michał Rudaś, Bartosz Listwan! 
 
Złota Piętnastka – tak nazywają organizatorzy artystów, którym udało się zakwalifikować do finałowej rozgrywki o Grand Prix Rzeszów Carpathia Festiwal. Musieli pokonać ponad setkę konkurentów w eliminacjach, by zdobyć zaproszenie do Rzeszowa. W sobotę, 21 sierpnia zmierzą się na scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a w niedzielę jury ogłosi zwycięzcę. Zainaugurowany w 2005 roku, w Rzeszowie festiwal co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 
 
– Młodzi artyści poszukują festiwali, na których mogą zaprezentować swoją twórczość, a Rzeszów Carpathia Festival jest jednym z niewielu promujących autorskie piosenki. Występują z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, specjalnie dla nich przygotowujemy aranżacje. W tym roku na konkurs nadesłano aż 170 autorskich piosenek. Z Polski, a także Łotwy, Ukrainy, Portugalii, Kanady, Niemiec. Przez 17 lat gościliśmy wokalistów z 32 krajów. I zawsze oceniało ich znakomite jury. W tym roku zasiada w nim przedstawiciel Universal Music Polska, wykładowcy wyższych uczelni artystycznych oraz twórcy: Marek Kościkiewicz, Jacek Cygan, Wojciech Wójciki ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. SAWP częściowo dofinansował nagrodę naszego festiwalu, która wynosi 15 tys. zł. Wspiera nas również Stowarzyszenie Autorów ZAIKS – mówi Anna Czenczek pomysłodawca i dyrektor Carpathia Festival, założycielka i dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.
 
Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2005 roku, jeszcze jako I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej, ale już od drugiej edycji ma status międzynarodowego. Oprócz zmagań wykonawców autorskich piosenek, festiwalowi towarzyszą spektakle muzyczne i koncerty gwiazd. 

Tak będzie i tym razem. W sobotę, 21 sierpnia, na otwarciu Festiwalu wystąpią artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek – laureaci festiwali w kraju i za granicą oraz programów telewizyjnych. 
 
Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tys. zł, pamiątkową statuetkę i zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie. Finaliści powalczą również o nagrody za I, II i III miejsce oraz nagrodę specjalną: dla największej osobowości scenicznej. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Gazetę codzienną Nowiny, TVP3 Oddział Rzeszów, Osadę Bóbrka nad Soliną. Mecenasem festiwalu jest Fundusz Popierania Twórczości Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS. Sponsorem głównym festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
 
Finał z gwiazdami

Zwycięzców publiczność pozna 22 sierpnia, o godz.18.00, podczas Koncertu Laureatów. Ceremonię wręczenia nagród uświetni wyjątkowy koncert pt. „Czas nas uczy pogody” wypełniony kultowymi przebojami. Wśród nich usłyszymy m. in. piosenkę „Łatwopalni”, „Nie budźcie marzeń ze snu”, „Przemija uroda w nas” oraz „Niebo to my” – autorstwa Jacka Cygana, który jest Gościem Honorowym Festiwalu i wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi i Grupą Artystyczną Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. To wyjątkowy, autorski projekt Anny Czenczek, według jej pomysłu i scenariusza. Do współpracy po raz kolejny zaprosiła znakomitego muzyka Tomasza Filipczaka, który dodał piosenkom ciekawych, świeżych brzmień. Wszystkie w nowych, autorskich aranżacjach. Obok Jacka Cygana na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś i soliści oraz dziecięca i reprezentacyjna Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.
 
Ralph Kamiński, który w 2019 roku wydał obsypany świetnymi recenzjami i nominowany do nagrody Fryderyk album „Młodość” (single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”), jest zdobywcą Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2011. Zdobył również Grand Prix – Złotego Tukana i Tukana Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 
 
Podobnie jak on po najwyższą nagrodę rzeszowskiego festiwalu w roku 2005 sięgnął Bartosz Listwan – wokalista, kompozytor i autor tekstów, a także nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, który ma w dorobku autorski album CD pt. „W pogoni za aniołami”.
 
Laureatką rzeszowskiego festiwalu jest także Kasia Moś, reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination” i obecnie pracuje nad drugim.
 
Czwarta z gwiazd koncertu „Czas nas uczy pogody” – Michał Rudaś – to wokalista, który mierzy się m.in. z klasycznym śpiewem indyjskim i nagrał inspirowane nim solowe płyty: „Shuruvath” oraz „Changing”.  Jest laureatem nagrody jury w koncercie „Trendy” Festiwalu Sopot Top Trendy 2009i ćwierćfinalistą czwartej edycji programu „The Voice of Poland”. Nominowany był też do Fryderyka i Superjedynki za debiutancki album. Współpracował z orkiestrami programów telewizyjnych, śpiewał w dubbingu wielu filmów animowanych i spektaklach Teatru Rampa oraz Teatru Pieśń Kozła.
 
Ania „AniKa” Dąbrowska – wokalistka młodego pokolenia, wychowanka Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Zwyciężczyni 2 edycji The Voice Kids, niezwykła dziewczyna z drużyny Cleo. AniKę można opisać słowem „objawienie”. Jak mało kto potrafi oczarować subtelnością i delikatnością, aby zaraz porwać słuchaczy do tańca i pokazać prawdziwy, piosenkarski pazur! Występowała podczas największych polskich festiwali między innymi 56 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy Top Of The Top Sopot Festival na deskach Opery Leśnej a także kilkakrotnie na scenie Rzeszów Carpathia Festival. 26 czerwca 2020 ukazał się debiutancki album AniKi „Afirmacja”. Krążek po pierwszym tygodniu znalazł się w top20 listy OLiS  – najlepiej sprzedających się albumów w Polsce, a singiel „Małe Skrzydła” otrzymał status Złotej Płyty. Obecnie artystka pracuje nad wydaniem kolejnego krążka.
 
Festiwalowi towarzyszy wiele atrakcji skierowanych do osób w różnym wieku, a koncerty poprowadzą: Ilona Małek, dziennikarka TVP3 Rzeszów, oraz Mateusz Szymkowiak, reporter „Pytania na śniadanie” i prowadzący magazyn kulturalny „Laika!”. 
 
Wejściówki na koncerty, w cenie 10 zł (pierwszy dzień Festiwalu)) i 50 zł  (koncert „Czas nas uczy pogody”) można nabyć na stronie www.estrada.rzeszow.pl oraz www.carpathia.rzeszow.pl.
Organizatorami „Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki 2021 są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, które w 2021 roku obchodzi 20 jubileusz, oraz Estrada Rzeszowska. 
 
Więcej informacji:
www.carpathia.rzeszow.pl 
www.facebook.com/carpathiafestival
www.instagram.com/carpathiafestival 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy