Reklama

Kultura

Złota Piętnastka. Carpathia Festival z Cyganem i Kamińskim

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 06.05.2021
53607_carpathia
Share
Udostępnij
Jurorzy zdecydowali, kto wystąpi w konkursie XVII edycji „Rzeszów Carpathia Festival” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Złotą Piętnastkę tworzą artyści polscy i zagraniczni, m.in. z Portugalii, Kanady, Łotwy, Ukrainy. Na scenie Filharmonii Podkarpackiej, 20-22 sierpnia, stoczą muzyczną bitwę o nagrodę Grand Prix. Wyjątkowo zapowiadają się koncerty gwiazd. Z największymi przebojami Jacka Cygana wystąpią m. in. Ralph Kamiński, Kasia Moś, Michał Rudaś i Bartosz Listwan. 
 
– Spełnia się moje marzenie – na festiwal, który promuje uzdolnionych młodych artystów i prezentuje różnorodną kulturę muzyczną Europy i świata przyjeżdża wybitny autor tekstów polskich piosenek. Jacek Cygan nie tylko przyjął zaproszenie do jury, ale jako gość honorowy, sam stanie przed mikrofonem, by zaśpiewać wraz z uczniami Centrum Sztuki Wokalnej. Kto wie, może niektórzy z nich kiedyś sięgną po wielką sławę, jak to w ciągu kilkunastu lat udało się wielu laureatom naszego festiwalu  – mówi dr Anna Czenczek, dyrektor Carpathia Festival.
 
„Rzeszów Carpathia Festival” odbędzie się w stolicy Podkarpacia już po raz siedemnasty. Pierwsza edycja, pod nazwą I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów, miała miejsce w 2005 roku. Pomysłodawczynią Festiwalu jest dr Anna Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Już od II edycji Festiwal ma status międzynarodowego i obok polskich, gościł artystów z takich krajów jak: Norwegia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Izrael, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Węgry, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja czy Włochy. Od IV edycji wyłącznym wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej, co czyni go wyjątkowym w kalendarzu europejskich festiwali i przyciąga utalentowanych młodych twórców. Ogromna liczba zgłoszeń sprawia, że przez eliminacyjne sito przechodzą naprawdę wyjątkowe wykonania.
 
Złota Piętnastka walczy o Grand Prix
 
W tym roku Jury kwalifikacyjne w składzie: Tomasz Filipczak – przewodniczący, Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski po przesłuchaniu niemal 100 autorskich piosenek, zakwalifikowało Złotą Piętnastkę najlepszych wokalistów, którzy otrzymają zaproszenie do Rzeszowa i zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.
 
– Cieszy tak wielkie zainteresowanie rzeszowskim festiwalem. Z nowymi utworami wracają osoby, które próbowały swych sił podczas poprzednich edycji Carpathia Festival. Wśród setki nadesłanych nagrań jest bardzo dużo utworów o wysokim poziomie. Tak wykonawczym, jak i kompozytorskim oraz tekstowym. Wyłonienie Złotej Piętnastki nie było łatwe, za to spodziewam się, że występ w Rzeszowie tych, którzy się w niej znaleźli, będzie dużą przyjemnością zarówno dla jury podejmującego decyzję o przyznaniu nagród, jak i dla festiwalowej publiczności – mówi Tomasz Filipczak.
 
Główną nagrodą w festiwalu jest promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej – 15.000 zł, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Jury przyzna również następujące nagrody: za I, II i III miejsce oraz nagrody specjalne za największą osobowość sceniczną. Wśród fundatorów nagród znajduje się m. in. Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP w Warszawie, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny i Estrada Rzeszowska. 
 
Fot. Materiały prasowe

21 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej ta właśnie Złota Piętnastka będzie walczyć o Grand Prix. Zwycięzców wyłoni Jury Festiwalowe, w którym zasiądą m. in.: Jacek Cygan – przewodniczący, Kasia Moś, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Maciej Błażewicz, Marek Kościkiewicz, Wojciech Wójcicki oraz Tomasz Filipczak – przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej.
 
Koncerty gwiazd
 
W tym roku wszystkie festiwalowe koncerty odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej. Decydująca walka o Grand Prix rozegra się 21 sierpnia. Tego dnia ,,Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki uroczyście otworzą organizatorzy festiwalu oraz goście specjalni wydarzenia. Z krótkim koncertem  wystąpią artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – laureaci polskich i zagranicznych festiwali oraz programów telewizyjnych. Następnie odbędą się Przesłuchania Konkursowe zakwalifikowanych uczestników oraz obrady jury. 
 
Bartosz Listwan. Fot. Materiały prasowe

Zwycięzców poznamy 22 sierpnia, podczas Koncertu Laureatów, który rozpocznie się o godz. 18.00. Po uroczystym wręczeniu nagród przez organizatorów, przedstawicieli sponsorów, gości i mecenasów festiwalu, odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Czas nas uczy pogody” w reżyserii Anny Czenczek. Ze sceny popłyną melodie największych przebojów z tekstami Jacka Cygana z repertuaru m.in. Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Edyty Geppert. Z muzyką: Seweryna Krajewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Roberta Jansona, Włodzimierza Korcza, Stanisława Soyki, Krzesimira Dębskiego.
 
To tak kultowe przeboje jak: „Przemija uroda w nas”, „Nie budźcie marzeń ze snów”, „Baw mnie”, „Niebo to my”, „Gołębi song”,  „Jaka róża taki cierń” i wiele innych. Piosenkę „Łatwopalni” zaśpiewa sam Jacek Cygan – Gość Honorowy Festiwalu. Obok niego na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś oraz Soliści i Reprezentacyjna Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. 
 
Ralph Kamiński, który w 2019 roku wydał obsypany świetnymi recenzjami i nominowany do nagrody Fryderyk album „Młodość” (single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”), jest zdobywcą Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2011. Zdobył również Grand Prix – Złotego Tukana i Tukana Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 
 
Podobnie jak on po najwyższą nagrodę rzeszowskiego festiwalu w roku 2005 sięgnął Bartosz Listwan – wokalista, kompozytor i autor tekstów, a także nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, który ma w dorobku autorski album CD pt. „W pogoni za aniołami”.
 
Laureatką rzeszowskiego festiwalu jest także Kasia Moś, reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination” i obecnie pracuje nad drugim.
 
Czwarta z gwiazd koncertu „Czas nas uczy pogody” – Michał Rudaś – to wokalista, który mierzy się m.in. z klasycznym śpiewem indyjskim i nagrał inspirowane nim solowe płyty: „Shuruvath” oraz „Changing”. Jest laureatem nagrody jury w koncercie „Trendy” Festiwalu Sopot Top Trendy 2009 i ćwierćfinalistą czwartej edycji programu „The Voice of Poland”. Nominowany był też do Fryderyka i Superjedynki za debiutancki album. Współpracował z orkiestrami programów telewizyjnych, śpiewał w dubbingu wielu filmów animowanych i spektaklach Teatru Rampa oraz Teatru Pieśń Kozła.
 
Wszyscy zaśpiewają piosenki z tekstami Jacka Cygana – poety, scenarzysty, autora musicalowego i członka kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa.
 
Współautor albumu pt. „Dyskoteka Pana Jacka” i programu telewizyjnego o takim tytule. Napisał ponad 1000 piosenek, z których wiele stało się znanymi przebojami. Sześć z nich otrzymywało pierwsze nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dziesiątki są muzyczną osnową polskich filmów i bajek. Na Rzeszów Carpathia Festival również przygotowuje niespodziankę 22 sierpnia na scenie Filharmonii Podkarpackiej. Sponsorem głównym koncertu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a organizatorami: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Estrada Rzeszowska.
 
Michał Rudaś. Fot. Materiały prasowe
 
Lista wykonawców zakwalifikowanych do XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki
 „Rzeszów Carpathia Festival”, 20 – 22 sierpnia  2021
 
1. Diogo Almeida – „Mundo Mudou” – SINTRA/PORTUGALIA
2. Magdalena Białorucka – Ogorzelec – „MankaSędziszowianka” – SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI/POLSKA
3. Gabriela Blacha – „Kiedy zrozumiem” –  GLIWICE/POLSKA
4. Anna Cyzon & Paweł Nawrocki – „Pierwszy raz” – TORONTO/KANADA 
5. Szymon Grzybacz  – „Malinowy” – PODWILK/POLSKA
6. Sehrii Lazanovskyi –„Nayridinishi lyudy” –  IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA
7. Diana Leshynska – „Tobi” – IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA
8. Julia Mayer – „I do” – RYGA/ŁOTWA
9. Paweł Nawrocki – „Wszystko jedno” – KRAKÓW/POLSKA
10. Sylwia Piotrowska – „Ostatni raz” – KRZESZÓW/POLSKA
11. Ania Rydz – „Idź sobie”  – RZECZYCA/POLSKA
12. Julia Sibielak – „Unreal” – STRZYŻOWICE/POLSKA
13. Alekss Silvers – „Fireworks” –  RYGA/ŁOTWA
14. Angelika Wdowczyk LIKA – „Błysk” – WARSZAWA/POLSKA 
15. Julia Węgrowicz  – „Ty wiesz” – WARSZAWA/POLSKA
Lista rezerwowa – Osoby znajdujące się na liście rezerwowej otrzymają nominację do Festiwalu w przypadku, gdy jeden z uczestników zrezygnuje:
1. Kseniia Tsarenko – „Jubiler” – LWÓW/UKRAINA
2. Agata Gałach – „Katapulty” – MAJDAN/POLSKA
3. Dawid Wojtoń – „Zgoda” – RZESZÓW/POLSKA
4. LENDA/KOZUB – „Powolutku” – ŚWIDNICA/POLSKA
5. Julian Lesiński – „Only love can win” – BIAŁYSTOK/POLSKA
 
Wokalistom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa „Rzeszów Carpathia Festival”:
 
Tomasz Filipczak – piano, aranżacje
Mirosław Wiśniewski – bas
Przemysław Kuczyński – perkusja
Jan Malecha – gitary
Piotr „Ziarek” Ziarkiewicz – trąbka
Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofony
Andrzej Rękas – puzon
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy