Reklama

Kultura

„Mąż i żona” na „Scenie Wędrownej” Teatru Siemaszkowej

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.05.2024
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

25 maja w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK premiera sztuki Aleksandra Fredry „Mąż i żona” w reżyserii doskonale znanego podkarpackiej publiczności Marcina Sławińskiego. Spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie realizowany jest w ramach „Sceny Wędrownej”.

W kanonie komedii Fredrowskich “Męża i żonę” wymienia się wśród najlepszych – obok “Ślubów panieńskich”, “Dożywocia” i “Zemsty”. Głównymi atutami sztuki “Mąż i żona” są przedni humor przenikający kunsztowne poetyckie frazy oraz język – przepojony silnym erotycznym podtekstem, rozkwitający w salonowej konwersacji, dopełniany gdzie należy komizmem sytuacyjnym.

Małżeńskie perypetie hrabiego Wacława, jego żony Elwiry, ich przyjaciela Alfreda i pokojówki Justysi

„Mąż i żona” to pełna humoru podróż przez świat małżeńskich perypetii hrabiego Wacława, jego żony Elwiry, ich przyjaciela Alfreda i pokojówki Justysi. Sztuka doskonale balansuje pomiędzy absurdalnymi sytuacjami a wciąż aktualnymi tematami związanymi z miłością, lojalnością, wzajemnym zrozumieniem i zaufaniem. W „Mężu i żonie” Fredro w sposób uniwersalny i humorystyczny ukazał życie polskiej szlachty oraz obyczaje i konwenanse społeczne swojej epoki, w których do dziś możemy się przeglądać.

Komedia powstała z fredrowskiej obserwacji lwowskiego wyższego towarzystwa, a wnioski bynajmniej nie są dla niego pochlebne. Utwór przynosi obraz środowiska zepsutego, amoralnego, w którym każda z postaci udaje i oszukuje pozostałe, prowadząc konsekwentnie swoja grę, mając za cel własną przyjemność.

“Mąż i żona” w Teatrze Siemaszkowej

W reżyserowanym przez Marcina Sławińskiego spektaklu historię miłosnego czworokąta opowiedzą Dagny Mikoś w roli Elwiry, Paulina Sobiś grająca Justysię, Karol Kadłubiec wcielający się w postać Wacława, Kacper Pilch w roli Alfreda oraz Stanisław Twaróg jako kamerdyner. Za scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak, a autorką kostiumów jest Weronika Krupa.

Spektakl „Mąż i żona” realizowany jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu pn. Scena Wędrowna. Bilety do nabycia w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK lub przez stronę www.kupbilecik.pl.

Aleksander Fredro

„Mąż i żona”

reżyseria i opracowanie muzyczne: Marcin Sławiński
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Weronika Krupa

obsada: Dagny Mikoś, Paulina Sobiś, Karol Kadłubiec, Kacper Pilch, Stanisław Twaróg

premiera: 25 maja 2024, godz. 19:00 | Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy