Reklama

Kultura

Ceremonia. Premiera Teatru Przedmieście. Myśląc o ojcu

Alina Bosak
Dodano: 24.08.2023
Ceremonie. Fot. Materiały prasowe
Ceremonie. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

– Kiedy umarł mój ojciec, była pandemia. Nie zorganizowaliśmy stypy, nie było czasu wspomnień i rozmowy o stracie. W tym czasie umarł też ojciec mojej aktorki Iwony Błądzińskiej. Spotkałyśmy się, by to przeżyć razem. Tak powstał spektakl o …, no właśnie, jak to powiedzieć? O przeprowadzaniu przez rzekę? O podróży z ojcem – mówi Aneta Adamska-Szukała i zaprasza na najnowszą premierę Teatru Przedmieście. Spektaklem „Ceremonia” rzeszowska niezależna scena otwiera we wrześniu kolejny teatralny sezon. Pierwsze przedstawienie 3 września.

Teatr Przedmieście wkracza na swoją scenę przy ul. Reformackiej w Rzeszowie z nową opowieścią. Jej przedsmak mieli w maju goście festiwalu Buda Jarmarczna. Czas był symboliczny – Od słów „Najgorszy miesiąc to kwiecień” zaczyna się „Ziemia jałowa” T.S. Eliota. I tym też zdaniem zaczynają spektakl „Ceremonia” Aneta Adamska-Szukała i Iwona Błądzińska.

– W kwietniu umarli nasi ojcowie, w ciągu jednego roku – zdradza Aneta. – W podobnym czasie doświadczyłyśmy żałoby i tęsknoty. Jak wytłumaczyć innym takie doświadczenie? Jak oswoić ten stan? Podzieliłyśmy się nim między sobą. Usiadłyśmy, by przywołać obrazy, słowa, wspomnienia, przeżycia. Spotykałyśmy się przez miesiąc codziennie. Tak powstała sztuka na pograniczu spektaklu i performance’u, której pierwszą odsłonę pokazałyśmy w kwietniu. Teraz nabrała ostatecznego kształtu, więc zapraszamy na premierę – opisuje Aneta Adamska.  

Ceremonia córek

Spektakl jest koncertem tego duetu. Wprawdzie w obsadzie występuje pięć osób, ale mężczyźni milczą. To córki rozmawiają, przywołując sceny wzruszające, ale i zabawne, także słowa z  wiersza Whitmana:

„O Kapitanie! mój Kapitanie!

Nasza pełna lęku podróż dobiegła końca.

Okręt pokonał każdą nawałnicę (…)

Słuchaj Kapitanie! Ukochany ojcze!”

– Złapałyśmy strzępy poezji, okruchy wspomnień i pewność, że nasza podróż z ojcami wciąż trwa! Odprawimy naszą „Ceremonię” – zapowiadają i zapraszają na spektakl z pogranicza jawy i snu.

„Ceremonia”

Premiera 3 września o g. 19.00, a kolejne wystawienie 10 września o godz. 19.!

koncepcja: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska

scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

muzyka: Jakub Adamski, Maciej Szukała

występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska oraz Paweł Sroka

rezerwacje: tel. 667 714 730

bilety: 50 zł/40 zł – ulgowy

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy