Reklama

Kultura

Zachwyć się secesją. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.03.2023
72811_krysztal
Share
Udostępnij
Od czwartku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie wystawa „Secesja – stylowa jedność sztuk”. Na tej ekspozycji znajdzie się ponad 200 różnorodnych dzieł z kilkunastu polskich instytucji muzealnych: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Lublinie oraz liczne artefakty rzemiosła artystycznego, w tym ze zbiorów prywatnych. Wystawiona będzie cenna prywatna kolekcja dzieł z licznych ośrodków Starego Kontynentu.

Zapowiada się pięknie, bo secesja to wyjątkowo piękny okres w sztuce ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i początku XX stulecia, kiedy to zostało „podjęte” przez europejskich i polskich twórców dążenie do jedności i artystycznego mistrzostwa we wszystkich dziedzinach sztuki, a w szczególności; rzemiośle artystycznym, malarstwie, grafice, a także rzeźbie. 

Wyspiański, Malczewski, Weiss w Rzeszowie

Na wystawie pojawią się wyjątkowej klasy europejskie i rodzime muzealia; szkła, ceramika, srebra, platery, cyna, lampy, a także różnorodne varia. Malarstwo przemówi działami największych polskich artystów tego czasu: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Edwarda Okunia i Kazimierza Stabrowskiego. 
 
Pośród graficznych utworów będzie można podziwiać dzieła twórców europejskich, a także polskich: Teodora Axentowicza, Witolda Wojtkiewicza, Karola Frycza, rzeźbę zaś w wybitnych utworach m.in. Konstantego Laszczki i Jana Szczepkowskiego. 
 
Kurator wystawy: Maria Stopyra, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
Wernisaż wystawy: 30.03.2023r., godzina 17.00
Ekspozycja czynna: od 30 marca do 17 sierpnia 2023 roku.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy