Kraków

Duży sukces krakowskiego programu in vitro

krakow.pl / SŁ
Dodano: 21.11.2023
Fot. Canva
Fot. Canva
Share
Udostępnij

Już siedemdziesięcioro dzieci urodziło się w Krakowie w ramach dofinansowania z miejskiego programu in vitro z 2022 roku. W ubiegłym roku Kraków przeznaczył na ten cel kwotę 1 mln zł i w wyniku naboru dofinansowanie zostało przyznane 201 parom. Pierwsze dwie dziewczynki w ramach tego programu urodziły się w Krakowie w lutym tego roku.

Założonym celem tego programu polityki zdrowotnej było uzyskanie ciąży oraz narodzin dziecka średnio wśród co najmniej 25% par uczestniczących w programie.

Wynik był bardziej satysfakcjonujący, bo odsetek ten wyniósł 42% wśród 171 par, które ostatecznie przystąpiły do leczenia. Z tego naboru pozostała tylko jedna ciąża, a poród jest przewidziany jeszcze w tym miesiącu.

Program in vitro jest w Krakowie kontynuowany. Na ten rok miasto przeznaczyło kwotę 1,8 mln zł.

W ramach tegorocznego naboru do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęły 363 wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z limitem środków z programu mogły skorzystać wszystkie pary, które się zgłosiły. Każda para zakwalifikowana do programu otrzymuje dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł).

Tegoroczny program jest na etapie realizacji.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy