Reklama

Kraków

Krakowscy laureaci Paszportów „Polityki”

Źródło: krakow.pl
Dodano: 17.01.2024
Zdjęcie: Teodor Klepczyński/Polityka
Zdjęcie: Teodor Klepczyński/Polityka
Share
Udostępnij

W gronie laureatów przyznanych 16 stycznia Paszportów „Polityki” 2023 znaleźli się: Katarzyna Szyngiera, która wyreżyserowała spektakl „1989” wystawiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Paweł Maślona, reżyser filmu „Kos” − koprodukcji Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach Funduszu Filmowego w Krakowie oraz niezależne krakowskie studio Starward Industries, twórcy gry „The Invincible” bazującej na powieści Stanisława Lema „Niezwyciężony”.

Paszporty „Polityki” to nagroda z ponad trzydziestoletnią tradycją. Ustanowiono ją w 1993 roku, a ich pomysłodawcą był Zdzisław Pietrasik, wieloletni szef redakcji kulturalnej w „Polityce”. Paszporty przyznawane są w kilku kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna oraz Kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest nagroda specjalna – Kreatora Kultury – za cały wkład w kulturę polską, a w tym roku swojego laureata wskazali także czytelnicy.

Tegorocznymi laureatami zostali: Paweł Maślona (Film), Katarzyna Szyngiera (Teatr), Starward Industries (Kultura cyfrowa), Marta Nadolle (Sztuki wizualne), Jacek Świdziński (Książka), Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki (Muzyka poważna), Hania Rani (Muzyka popularna). Paszport Czytelników otrzymał raper Łona, a nagrodę specjalną Kreatora Kultury pisarz i dramaturg Józef Hen.

W tegorocznej edycji nie zabrakło oczywiście twórców i przedsięwzięć kulturalnych związanych z Krakowem. Reżyser filmu „Kos” Paweł Maślona został laureatem w kategorii Film za – jak podkreślono w uzasadnieniu: „zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji. Za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki. Za ukazanie w filmie „Kos” Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze”.

Przypomnijmy, że 22 stycznia w Kinie Kijów odbędzie się krakowska premiera filmu „Kos”. Opowieść o Tadeuszu Kościuszce, która została nagrodzona m.in. Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to kolejna koprodukcja Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach Funduszu Filmowego w Krakowie. Dodatkowe informacje na stronie kbf.

W kategorii Teatr nagrodę otrzymała Katarzyna Szyngiera za reżyserię „1989” – czyli „musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję. To nagroda za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych”. Spektakl „1989” jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W tej samej kategorii do Paszportu „Polityki” nominowany był także Mateusz Pakuła – autor sztuk, dramaturg oraz autor książki „Jak nie zabiłem ­swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, na podstawie której powstał spektakl pod tym samym tytułem (wyreżyserowany przez Pakułę) wystawiany na deskach Teatru Łaźnia Nowa.

Za znakomity przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium – w kategorii Kultura cyfrowa nagrodę otrzymało niezależne krakowskie studio Starward Industries, którego debiutancka gra wideo „The Invincible” bazuje na powieści Stanisława Lema „Niezwyciężony”.

Dodajmy, że w gronie nominowanych do Paszportów „Polityki” znaleźli się także inni twórcy związani z Krakowem – Grzegorz Bogdał i Veronika Hapchenko.

Dodatkowe informacji, a także sylwetki nominowanych i laureatów można znaleźć na stronie Polityki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy