Reklama

Kraków

Festiwal Bomba Megabitowa − o inteligencji

krakow.pl / SŁ
Dodano: 28.10.2023
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

Inteligencja: sztuczna, ludzka, emocjonalna i inne jej oblicza − czy stoimy w obliczu cywilizacyjnej szansy czy kryzysu? Inteligencja jest motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Bomba Megabitowa, który odbędzie się 2 i 3 listopada w ICE Kraków.

Tegoroczna edycja Festiwalu Przyszłości to rozmowa o inteligencji, jej rodzajach, typach i kontekstach. Sztuczna inteligencja to fenomen, na którym skupiamy się na Festiwalu Bomba Megabitowa od pierwszej edycji. W 2023 chcemy o inteligencji porozmawiać szerzej. Rozwój AI jest dziś niezaprzeczalnym faktem, ale to jego implikacje etyczne i społeczne będą decydowały o krajobrazie przyszłości. Ale inteligencja zarówna ta ludzka, jak i ta nieludzka, to też coś, co zadecyduje o przyszłości w ogóle. Tempo rozwoju oraz ilość sytuacji kryzysowych, z którymi dziś się borykamy, sprawia, że bierna postawa wobec zmian jest niemożliwa – zapraszają organizatorzy festiwalu.

To już trzecia edycja przedsięwzięcia organizowanego przez miasto, KBF oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Edycja zrealizowana w 2021 roku była poświęcona futurologii i spojrzeniu w przyszłość, a edycję w 2022 roku zdominowały tematy związane z kwestiami klimatycznymi i ekologicznymi. Festiwal od pierwszej edycji ma charakter interdyscyplinarny i łączy ze sobą dziedziny, które łączył też patron inicjatywy − Stanisław Lem: technologię, kulturę i naukę.

Trzecia edycja zbudowana będzie w sposób analogiczny, a na jednej scenie spotkają się przedstawiciele wszystkich tych trzech światów, żeby rozmawiać o obliczach inteligencji. Wśród gości: Włodzisław Duch, Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch, Dorota Wellman, Krzysztof Zanussi, Omenaa Mensah, Bartłomiej Topa, Borys Szyc, Michał Rusinek.

Szczegółowe informacje, program i możliwość pobrania bezpłatnych wejściówek na stronie festiwalu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy