Kraków

Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać później

Źródło: krakow.pl
Dodano: 16.05.2024
Fot. Jan Graczyński
Fot. Jan Graczyński
Share
Udostępnij

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekazał, że Strefa Czystego Transportu nie może wejść w życie od 1 lipca tego roku ponieważ miasto nie jest przygotowane technicznie. Prezydent zapowiedział, że zgodnie z obietnicami złożonymi w kampanii wyborczej, założenia SCT w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Publicznego zostaną ponownie przedyskutowane z mieszkańcami.

– W tej sytuacji są dwa wyjścia. Albo uchylić obecną uchwałę w sprawie SCT, co jest w kompetencjach miejskich radnych i napisać uchwałę od nowa, albo dokonać zmian w obecnej uchwale np. terminowych, czasu i obszaru obowiązywania – mówi prezydent Miszalski. 

Przypomnijmy, 11 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił dotychczasową uchwałę o SCT. Wyrok jest nieprawomocny, ponieważ wpłynęły na niego dwie skargi kasacyjne.

Jedną złożył mieszkaniec Bartłomiej Krzych, który zaskarżył wyrok w punkcie I, drugą złożyła fundacja Frank Bold, która zaskarżyła wyrok w punkcie III, w którym WSA stwierdził nieważność całej uchwały o SCT. Stąd w obu zaskarżonych punktach wyrok WSA nie jest prawomocny.

Oznacza to, że na ten moment uchwała obowiązuje, a zgodnie ze stanem faktycznym na dzisiaj, jej założenia zaczęłyby obowiązywać od 1 lipca 2024 r., zgodnie z zapisami przyjętymi przez  Radę Miasta Krakowa 23 listopada 2022 r.

Czytaj także:


Share
Udostępnij

Nasi partnerzy