Reklama

Kraków

Inauguracja Sceny Atelier Teatru Witkacy w Zakopanem

Źródło: malopolska.pl
Dodano: 28.11.2023
Zdjęcie: malopolska.pl
Zdjęcie: malopolska.pl
Share
Udostępnij

To był niezapomniany wieczór – młodzi artyści na inaugurację Sceny Atelier przy zakopiańskim Teatrze Witkacy przygotowali dla gości moc atrakcji. Były więc występy taneczne, koncerty i spektakl “Iwona, Księżniczka Burgunda” – które zaprezentowano w piątek 24 listopada. Z kolei w drugim dniu inauguracji dzieci i młodzież mogła wziać udział w bezpłatnych warsztatach pokazowych – tanecznych, plastycznych, głosowych i fotograficznych. W piątkowy wieczór obecny na inauguracji Sceny Atelier Marszałek Małopolski Witold Kozłowski w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Andrzejowi Dziukowi dyrektorowi Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W Zakopanem w piątek 24 listopada oficjalnie zainaugurowano działalność Sceny Atelier przy Teatrze Witkacego. Projekt sfinansowany przez Województwo Małopolskie powstał z myślą o najmłodszych odbiorcach. I to właśnie młodzi artyści byli gospodarzami i bohaterami wieczoru – przygotowali dla uczestników wydarzenia – pokazy taneczne, koncerty i spektakl, który zakończył inauguracyjny dzień nowej części zakopiańskiego Teatru.

„Niewątpliwie można powiedzieć, że projekt Scena Atelier to wielkie dzieło autorstwa dyrektora Andrzeja Dziuka, który przecież jest twórcą Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. To jest dołożenie niesamowitej części do tego co do tej pory realizował zakopiański, legendarny teatr. Teraz są to kolejne formy aktywności tym razem skierowane do dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że młodzi ludzie będą mogli w tym miejscu dotykać sztuki w każdym wymiarze. Zaczynając od najprostszych form dekoracyjnych czyli malarstwa i rzeźby poprzez grę dźwiękiem czy światłem aż po reżyserowanie, wykonywanie scenografii i przede wszystkim grę aktorską. To jest cała magia teatru, którą tutaj uczestnicy różnego rodzaju projektów będą mogli doświadczać, poznawać i stawać się coraz bardziej świadomymi odbiorcami spektakli. Ale i pobudzać i rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku – wierzę, że ci młodzi ludzie, którzy choćby dzisiaj występowali kiedyś będą absolwentami szkół teatralnych, a część z nich może kiedyś zasili zespół aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza” – mówił Marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Scena Atelier przy Teatrze Witkacego to tak naprawdę przestrzeń wielofunkcyjna – do dyspozycji dzieci i młodzieży są pracownie multimedialne, rzeźbiarskie, tkackie, malarskie oraz przestrzeń na potrzeby wystaw jak i sale baletowe czy teatralne. Zagospodarowany został także wewnętrzny, teatralny dziedziniec, gdzie przy sprzyjającej pogodzie można będzie organizować przeróżne warsztaty, spotkania i wydarzenia kulturalne. Wartość projektu zrealizowanego przez Teatr Witkacego przekroczyła 17,1 miliona złotych. Unia Europejska dała na jego realizację ponad 13,7 miliona, a Województwo Małopolskie blisko 3,5 miliona złotych.

„Każdy, kto tutaj był zanim rozpoczęły się prace remontowe i adaptacyjne widział w jak fatalnym stanie była ta część budynku. Ile tutaj było ryzyka dla wykonawcy prac remontowych, czy nie napotka na problem, który w ogóle uniemożliwi wykonanie tej inwestycji. To było bez wątpienia potężnie trudne przedsięwzięcie – sam byłem tutaj kilka razy, bo zdarzało się, że w biegu musieliśmy rozstrzygać pewne kwestie. A wiązała się z tym przecież konieczność przekazania dodatkowych środków finansowych. Na szczęście wszystko się udało i obecnie pomieszczenia składające się na Scenę Atelier to zupełnie inny świat i te nowe przestrzenie są po prostu przepiękne. Mam nadzieję, że będą one długo służyć dzieciom i młodzieży nie tylko z Zakopanego. Wierzę, że będą tutaj przyjeżdżać różnego rodzaju młodzi ludzie na turnusy artystyczne nie tylko z całej Małopolski” – podsumowywał Witold Kozłowski.

Na potrzeby tego projektu została przeprowadzona przebudowa, modernizacja i ponowna aranżacja budynku, który znajduje się w ścisłym sąsiedztwie Teatru Witkacego w Zakopanem. To była siedziba dawnego Zakładu Wodoleczniczego doktora Andrzeja Chramca o powierzchni ponad 1000 m2. Teraz stała się ona wyjątkową w skali regionu, nowoczesną przestrzenią o walorach edukacyjnych i kulturalnych.

Niedziela była drugim dniem inauguracji Sceny Atelier Teatru Witkacego – przez cały dzień dla dzieci i młodzieży przygotowano możliwość w uczestniczeniu w różnego rodzaju pokazach warsztatowych.

Materiał prasowy portalu malopolska.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy