Reklama

Kraków

BEKSIŃSKI.LIVE – unikalny spektakl multimedialny w Krakowie

Źródło: krakow.pl
Dodano: 30.11.2023
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

BEKSIŃSKI.LIVE to multimedialny spektakl, w którym sztuka cyfrowa łączy się ze sztuką dźwięku i obrazu na spektakularną skalę. 26 kwietnia 2024 r. projekt zawita do Krakowa. Będzie można go obejrzeć w TAURON Arenie Kraków.

„W przestrzeni hal i aren prezentujemy wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego, który należy do najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego wizjonerska twórczość nieustannie intryguje i inspiruje kolejne pokolenia widzów. Mistrz był wielkim eksperymentatorem, sięgającym po różne środki wyrazu, nieustannie poszukującym. Ta otwartość przekłada się na formę i zamysł BEKSIŃSKI.LIVE – projektu, który łączy różnych artystów, sztuki, interpretacje i wrażliwości” – opowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

Muzyka

Wydarzenie opiera się na muzyce skomponowanej przez Michała Wasilewskiego oraz Kamila Zawiślaka Wishlake’a, którzy podjęli się przełożenia malarstwa Beksińskiego i towarzyszących mu emocji na dźwięki i słowa. W ten sposób powstała poetycka, wrażeniowa interpretacja sztuki mistrza.

W Krakowie będzie można posłuchać także wyjątkowych gości: Katarzynę Nosowską, Błażeja Króla, Natalię Szroeder i Fisza. „Wokaliści, zainspirowani dziełami Beksińskiego, są głosami i drogowskazami w tej nowej artystycznej rzeczywistości. Wykonują starannie wyselekcjonowane piosenki z własnego repertuaru w specjalnych aranżacjach Michała Wasilewskiego” – tłumaczą organizatorzy.

Animacje / AI

Podczas wydarzenia ważną rolę odgrywa też sztuczna inteligencja i animacje przygotowane przez Mariusza Kulmę oraz artystów sztuk wizualnych. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, a teraz, z pomocą AI, organizatorzy postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Wykorzystując sztuczną inteligencję, udało się przetworzyć dzieła Beksińskiego, uzyskując intrygujące, dynamiczne obrazy, które transformują w inny wymiar.

Idea

Cała pulsująca i autorska forma, wykorzystująca różne środki wyrazu, różne brzmienia i gatunki muzyczne, prowadzi widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. W centrum spektaklu stoi współczesny człowiek, który konfrontuje się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events. Projekt powstaje we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sprzedaż biletów na stronach internetowych eBilet.pl.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy