Reklama

Kraj

Wojsko prosi, by media nie relacjonowały pogrzebu żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na granicy

PAP
Dodano: 08.06.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

1. Warszawska Brygada Pancerna zwróciła się z apelem do przedstawicieli mediów, by nie nachodzili rodziny żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na granicy, oraz nie dokumentowali czuwania i ceremonii pogrzebowej. Prosimy o uszanowanie niezwykle trudnego czasu dla rodziny – wskazano w oświadczeniu.

O dacie i miejscu pogrzebu 21-letniego Mateusza Sitka, który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy, 1. Warszawska Brygada Pancerna poinformowała w piątek. W sobotę we wpisie na Facebooku wojskowi w imieniu rodziny poprosili o uszanowanie “niezwykle trudnego” dla niej czasu.

“Zwracamy się do przedstawicieli mediów z prośbą o nie nachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej. Dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość” – przekazano w oświadczeniu.

Do ataku na polskiego żołnierza doszło 28 maja nad ranem na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Szeregowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, został raniony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę.

Gdy żołnierz, używając tarczy ochronnej, blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca – po przełożeniu ręki przez płot – ugodził go nożem w klatkę piersiową. Nóż utkwił w ciele żołnierza. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

21-latek, który najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, został potem przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o jego śmierci.

Po ataku na żołnierza premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę sprawę. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami termin ten został przesunięty. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy