Reklama

Kraj

Szef MON: docelowo w nowej jednostce wojskowej w Olecku służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy

Olga Łozińska, Karol Kostrzewa, Jacek Buraczewski / PAP
Dodano: 29.08.2023
Fot. PAP/Marcin Onufryjuk
Fot. PAP/Marcin Onufryjuk
Share
Udostępnij

Docelowo w nowej jednostce wojskowej w Olecku (warmińsko-mazurskie) służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy, będą tu mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak spotkał się we wtorek w Olecku z kadrą dowódczą i żołnierzami dywizjonu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

“W marcu tego roku, tu w Olecku, zapowiedziałem utworzenie jednostki wojskowej. I oto jednostka wojskowa już jest, pierwsi żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jest obozowisko. Docelowo tu będą mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii” – mówił Błaszczak.

Jak podkreślił, jeden dywizjon zostanie uzbrojony w armatohaubice, drugi w artylerię rakietową, a trzeci w bezzałogowce, również w drony uderzeniowe. “Docelowo w tej jednostce służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy” – stwierdził szef MON.

“Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Rosja na Polskę nie napadła” – podkreślił Błaszczak.

Jak przypomina MON, w grudniu 2022 r. 11. Pułk Artylerii został przeformowany w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. To m.in. efekt doświadczeń z wojny na Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. Żołnierze brygady otrzymali wtedy nowy sprzęt – 24 Armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9.

“Pozyskaliśmy nieruchomość, właśnie jest tutaj obozowisko kontenerowe, będą też stałe koszary” – powiedział Błaszczak. Dodał, że “żołnierze z tej jednostki będą mieli dostęp do placu ćwiczeń, więc w związku z tym, nie będą musieli przewozić sprzętu, ale będą mogli organizować szkolenia na miejscu”.

Szef MON, “wyraził radość z dynamicznego rozwoju 1. Mazurskiej Brygady Artylerii”. Przypomniał, że, brygada ta została zlikwidowana w 2011 r. “Reaktywowałem ją i dziś jest to najsilniejsza brygada. To właśnie żołnierze z tej brygady tworzą też zalążki nowych jednostek Wojska Polskiego, chociażby brygady artylerii rakietowej, która została reaktywowana po 18 latach przerwy” – powiedział.

“Wspominam o tych faktach, aby pokazać dynamikę i konsekwencje naszych działań. Ten sprzęt, który już jest w wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii mogliśmy podziwiać na festynach w okolicy 15 sierpnia, ale też podczas defilady w Warszawie. Widzieliśmy zarówno HIMARS-y, Armatohaubice K9 i Armatohaubice Krab. To wyposażenie albo już jest, albo zaraz trafi do Olecka, aby wzmocnić system odstraszania” – dodał.

Błaszczak poinformował, że jest dużo zgłoszeń, ze strony oficerów, którzy postanowili wrócić do Wojska Polskiego zarówno z województwa warmińsko-mazurskiego, jak i z województwa podlaskiego.

Dowódca 1. Mazurskiej Brygady Artylerii płk Mariusz Majerski powiedział, że “w kompleksie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii, od kwietnia 2023 roku stacjonuje i funkcjonuje jeden z pododdziałów brygady – 4. Dywizjon Artylerii Rakietowej, wyposażony w wyrzutnie artyleryjskie Langusta, a zadania realizują żołnierze z okolic Olecka”.

Dodał, że “1. Brygada Artylerii to jednostka wojskowa, która powstała na bazie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa”. Tłumaczył, że “przeformowanie jednostki wojskowej z pułku w brygadę to przede wszystkim zwiększenie stanów osobowych, nowe lokalizacje, ale przede wszystkim zwiększenie zdolności operacyjnej wojsk rakietowych i artylerii”.

Płk Majerski powiedział, że 1. Mazurska Brygada Artylerii wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt artyleryjski sprawdzony w boju.

Poinformował, że “docelowo ponad 1000 żołnierzy – 3 dywizjony artylerii ukompletowanych będzie w Armatohaubice K9, wyrzutnie rakiet Homar i system Radius”.

Według dowódcy, “silne wojska rakietowe i artylerii to duża zdolność sił zbrojnych”. Zwrócił uwagą na to, jak ważne są wojska rakietowe i artylerii w czasie walk na wojnie na Ukrainie. “Silne siły zbrojne to bezpieczna nasza ojczyzna Rzeczpospolita Polska” – podkreślił.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy