Reklama

Kraj

Proces matki oskarżonej o zabójstwo 9-miesięcznej córki; w pierwszej instancji 25 lat więzienia

Robert Fiłończuk / PAP
Dodano: 01.02.2024
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Share
Udostępnij

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny 41-letniej mieszkanki Olecka (Warmińsko-Mazurskie), nieprawomocnie skazanej na 25 lat więzienia za zabójstwo jej 9-miesięcznej córki. Wyrok zaskarżyły obie strony; prokuratura chce dożywocia.

Apelację złożył też obrońca matki. Prokurator zaskarżył wyrok nie tylko wobec oskarżonej, ale również wobec 49-letniego ojca dziewczynki, w pierwszej instancji nieprawomocnie uniewinnionego. Mężczyzna odpowiadał za bezpośrednie narażenie dziecka na utratę życia; sąd okręgowy go uniewinnił, prokurator chciał 2 lat więzienia.

Na wniosek prokuratora, proces odwoławczy przed białostockim sądem apelacyjnym odbywa się z wyłączeniem jawności. Strony nie wygłosiły jeszcze mów końcowych, sąd rozpoznawał w czwartek ich wnioski dowodowe. Zdecydował o konieczności zapoznania się z aktami śledztw dotyczących zdarzeń, które mogą mieć związek z tą sprawą.

W tej sytuacji proces odroczono; kolejna rozprawa została zaplanowana na połowę marca.

9-miesięczna Blanka zmarła 20 czerwca 2019 roku. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Dziecko miało obrażenia głowy, klatki piersiowej, uszkodzone płuco przebite żebrem; było prawdopodobnie bite tępym narzędziem. Dziecko mogło także być uderzane o kant stołu.

Biegli ocenili, że zabójstwa dokonano poprzez uduszenie. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, potem Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Początkowo zarzuty zabójstwa postawiła obojgu rodzicom zatrzymanym w związku ze śmiercią dziecka.

Wyniki badań DNA wskazały jednak, że ślady biologiczne na ciele zmarłej dziewczynki nie należą do jej ojca. Także wydruki połączeń telefonicznych i lokalizacja telefonu komórkowego wskazały, że w czasie zbrodni nie było go w mieszkaniu, gdzie dokonano zabójstwa. Również świadkowie potwierdzili, że ojciec był w tym czasie w innym miejscu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżona Anna W. od lat brała narkotyki i nadużywała alkoholu. Sąd odebrał jej trójkę starszych dzieci. Blanka w listopadzie 2018 roku, zaraz po narodzinach, także została odebrana biologicznym rodzicom. Wróciła do matki w marcu 2019 roku. Według Sądu Okręgowego w Suwałkach Anna W. poddała się wówczas terapii odwykowej.

Proces w pierwszej instancji odbywał się z wyłączeniem jawności, tajne było też uzasadnienie wyroku. Suwalski sąd okręgowy uznał Annę W. za winną zabójstwa córki i nieprawomocnie skazał na 25 lat więzienia; obrona chciała uniewinnienia od zarzutu zabójstwa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy