Reklama

Kraj

Prezydent: chciałbym, żeby przed komisją ds. rosyjskich wpływów stanęli Pawlak i Jasiński

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 02.06.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich powinna zająć się kwestią tego, dlaczego Polska zawierała takie, a nie inne kontrakty gazowe. Chciałbym, żeby przed komisją wypowiedzieli się premier Waldemar Pawlak, jak również minister Wojciech Jasiński – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.


W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją – w trybie następczym – do TK. We wtorek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w środę weszła w życie.
Podczas piątkowego oświadczenia prezydent Duda zapewnił o swoim “zdecydowanym poparciu” dla ustawy. “Ta decyzja była absolutnie jednoznaczna i jestem absolutnie przekonany co do jej słuszności” – dodał prezydent.


Zaznaczył, że chciałby, aby komisja zajęła się m.in. kwestią tego, dlaczego “Polska zawierała takie, a nie inne kontrakty gazowe, na takich, a nie innych warunkach”.
W tym kontekście prezydent odniósł się do wywiadu na ten temat, jakiego udzielił niedawno były premier Waldemar Pawlak. Relacjonował, że Pawlak ocenił, że o sprawę gazowych kontraktów należy pytać byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, zaś powodem podejmowanych przez rząd PO-PSL decyzji było to, co działo się wcześniej, podczas rządów PiS.


“To bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo ta komisja jest potrzebna i jak bardzo potrzebujemy wyjaśnienia takich spraw. Ja chciałbym, żeby przed tą komisją wypowiedział się zarówno pan premier Waldemar Pawlak, jak również pan minister Wojciech Jasiński, po to, żeby Polacy mogli wysłuchać tych wypowiedzi, po to, żeby komisja mogła zgromadzić wszystkie dane eksperckie” – oświadczył prezydent.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy