Reklama

Kraj

PK: prokuratorzy i ABW zabezpieczyli w siedzibie CBA urządzenia systemu Pegasus

Malwina Tkacz / PAP
Dodano: 21.06.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 21.05.2024. Gmach Prokuratury Krajowej w Warszawie, 21 bm. (obm/awol) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 21.05.2024. Gmach Prokuratury Krajowej w Warszawie, 21 bm. (obm/awol) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Prokuratorzy zabezpieczyli w siedzibie CBA w Warszawie urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Czynność ta została wykonana wspólnie z biegłymi z Biura Badań Kryminalistycznych ABW i funkcjonariuszami ABW – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

Czynności te zostały przeprowadzone w ramach śledztwa Prokuratury Krajowej w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus, które zostało wszczęte 18 marca 2024 r.

“W dniach 18-19 czerwca 2024 r. prokuratorzy Zespołu Śledczego nr 3 Prokuratury Krajowej przeprowadzili w siedzibie CBA w Warszawie oględziny i zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Czynność ta została wykonana wspólnie z biegłymi z Biura Badań Kryminalistycznych ABW i funkcjonariuszami ABW” – poinformował w piatek w komunikacie rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Dodał, że podstawowym celem śledztwa jest ustalenie funkcjonalności oprogramowania Pegasus oraz legalności jego stosowania.

Pozyskane dane zostały przekazane do Biura Badań Kryminalistycznych ABW, które powołano do wydania opinii w zakresie sposobu działania i funkcjonalności systemu Pegasus.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy