Reklama

Kraj

Minister Cieszyński o dużym wycieku danych: uruchomiliśmy specjalną wyszukiwarkę

Agnieszka Ziemska/PAP
Dodano: 31.05.2023
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

W sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł obywateli Polski. Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy dane znalazły się w tym wycieku – poinformował w środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.


Do wycieku danych doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. W sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł obywateli Polski.


“Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z https://bezpiecznedane.gov.pl” – napisał w środę na Twitterze minister Cieszyński.
Wyszukiwarka jest dostępna po zalogowaniu na stronę przez Profil Zaufany. Internauci sygnalizują, że serwis obecnie (ok. godz. 11) nie działa.


O dużym wycieku danych informował portal “Zaufana Trzecia Strona” (zaufanatrzeciastrona.pl), według którego do sieci trafiło kilka milionów loginów i haseł z Polski. Portal zaznaczył, że nie da się oszacować liczby osób dotkniętych tym incydentem, ale najprawdopodobniej nie można ich liczyć w milionach, bo wiele haseł wirus mógł zaciągnąć z jednego komputera.


“Według ZTS informacje wykradło złośliwe oprogramowanie, które znajduje zapisane w przeglądarce loginy i hasła, by przekazać je twórcom wirusa. Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą ujawnione dane, ale pojawia się rok 2023, więc można podejrzewać, że niestety mamy do czynienia również ze świeżymi znaleziskami” – czytamy na portalu.


Jak podał portal, plik o nazwie “pl.txt.”, który składa się z ponad 6 milionów wierszy zawierających dane na temat kont polskich użytkowników sieci, opublikowano na polskojęzycznym forum w sieci Tor. Te dane to loginy, hasła i adresy internetowe, z których pochodzą. Według “Zaufanej Trzeciej Strony” autorem publikacji jest konto założone ok. dwa miesiące wcześniej, które wcześniej nic nie publikowało.
Portal odnotował, że witryny, które w bazie pojawiają się najczęściej, to facebook.com, allegro.pl, .gov.pl, poczta.onet.pl, poczta.wp.pl, online.mbank.pl, .ingbank.pl, x-kom.pl czy morele.net.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy