Reklama

Kraj

Minister Bodnar: chcemy jak najszybciej doprowadzić do pełnego wykonania tzw. kamieni milowych

Delfina Al Shehabi / PAP
Dodano: 20.12.2023
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Jesteśmy zaangażowani w to, aby jak najszybciej doprowadzić do pełnego wykonania tzw. kamieni milowych i zrealizowania zobowiązań, których się podjęliśmy – powiedział w środę po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Jourova powiedziała, że to polski rząd deklaruje, w jaki sposób chce spełnić te kamienie milowe. Komisja Europejska ma teraz dwa miesiące na ocenę propozycji ministra; nasi eksperci zajmą się tym” – dodała.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar spotkał się w środę w Warszawie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu szef resortu sprawiedliwości zapewnił o zaangażowaniu na rzecz jak najszybszego wykonania tzw. kamieni milowych koniecznych do wypłaty Polsce środków z KPO.

“To jest dla nas wielki zaszczyt, że pani przewodnicząca Věra Jourová przyjechała do Polski. Ma to dla nas znaczenie symboliczne, nie tylko z punktu widzenia tego, że w piątek został złożony wniosek o płatność w kontekście KPO, ale także w kontekście tego, że jesteśmy zaangażowani w to, aby jak najszybciej doprowadzić do pełnego wykonania kamieni milowych i zrealizowania zobowiązań, których się podjęliśmy” – powiedział szef MS.

Bodnar mówił, że wizyta Jourovej w Polsce ma wymiar symboliczny także dlatego, że spotkanie przedstawicieli rządu z Komisją Europejską odbywa się w duchu współpracy. “Przyświecają nam te same wartości. Wartości europejskie w postaci rządów prawa są takie same na gruncie traktatów unijnych, jak i na gruncie polskiej konstytucji” – mówił.

“Cieszę się, że możemy mówić wspólnym językiem i działać na rzecz rozwiązania tych problemów, które zostały stworzone przez ostatnie lata. Temu są poświęcone kamienie milowe, kolejne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy orzeczenie naszych sądów krajowych, które walczyły o zachowanie standardów praworządności” – dodał minister.

Bodnar podarował Jourovej zdjęcie autorstwa Chrisa Niedenthala, zrobione podczas protestów przed Sądem Najwyższym w 2017 r.

Wiceprzewodnicząca KE relacjonowała, że było to robocze spotkanie dotyczące praworządności, a dokładniej niezawisłości wymiaru sprawiedliwości.

Przypomniała, że w grudniu 2017 r. KE wdrożyła wobec Polski art. 7 Traktatu o UE, gdyż “doszliśmy do wniosku, że pojawiło się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce”. Mówiła też o kamieniach milowych, których spełnienie było warunkiem dla uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak wskazała, premier Donald Tusk omówił w minionym tygodniu te kwestie w Brukseli i złożył swoje deklaracje.

“Zawsze żałowałam, że poprzednie reformy doprowadziły do chaosu, zmniejszyły zaufanie wobec wymiaru sprawiedliwości wśród obywateli Polski i spowolniły postępowania sądowe” – mówiła Jourová.

Wyraziła jednocześnie zadowolenie, że obecny rząd chce zmienić radykalnie kurs i współpracować, by poprawić sytuację. “Minister Bodnar powiedział, że jego głównym zadaniem jest wprowadzenie praworządności w Polsce. Nie dlatego że chce tego Bruksela, ale dla obywateli Polski” – powiedziała.

“Oczywiście każdy polski rząd może reformować wymiar sprawiedliwości, ale w trakcie tej reformy należy szanować traktaty europejskie” – podkreśliła Jourová.

Wiceszefowa KE relacjonowała, że podczas środowego spotkania rozmawiano szczegółowo o wielu kwestiach w kontekście art. 7. “Wspólnie z panem ministrem ustaliliśmy, że celem jest zamknięcie tej procedury, ale potrzebujemy na to czasu. To nie jest kwestia tygodni” – przyznała. “Osobiście mam nadzieję, że powinno się to udać w ramach tej kadencji KE” – dodała.

Wskazała też, że rozmawiano o kamieniach milowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości. “To rząd deklaruje, w jaki sposób chce spełnić te kamienie milowe. Rozmawialiśmy o tym z ministrem Bodnarem. Komisja ma teraz dwa miesiące na ocenę propozycji pana ministra; nasi eksperci zajmą się tym” – mówiła.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy