Reklama

Kraj

Malarz Janusz Kapusta laureatem Nagrody im. L.Kaczyńskiego; premier: J.Kapusta jest człowiekiem renesansu

Grzegorz Bruszewski/PAP
Dodano: 03.06.2023
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Rysownik, malarz Janusz Kapusta został w sobotę laureatem nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas kongresu “Polska Wielka Projekt”. Premier Mateusz Morawiecki wręczając nagrodę podkreślał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu i jest wyrazicielem nowocześnie rozumianego patriotyzmu.


W sobotę, w drugim dniu kongresu “Polska Wielki Projekt”, który odbywa się w Arkadach Kubickiego, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego przyznano nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego malarzowi, rysownikowi i scenografowi Januszowi Kapuście. Nagrodę wręczył szef rządu.


Premier nawiązując do tematu przewodniego kongresu – suwerenności – powiedział, że przeciwdziałanie niszczeniu pojęcia suwerenności na bardzo wielu frontach “jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich dzisiejszych patriotów, w szczególności polskich patriotów, którym na sercu leży przede wszystkim dobro naszej ojczyzny”.
Zaznaczył, że “pojęcie suwerenności bardziej niż w debatach wykuwa się w boju, wykuwa się czynem”. “Jako naród, jako ludzie którzy walczyli o suwerenność zdajemy sobie sprawę, że ma ona swoją cenę, że suwerenność w mniejszym stopniu pisze się atramentem, a w większym stopniu krwią” – powiedział Morawiecki.


“Wielu polityków, filozofów politycznych chciałoby mówić o pojęciu post suwerenności. Tymczasem za naszą wschodnią granicą mamy do czynienie z walką o suwerenność, z walką o wolność +par excellence+” – zauważył szef rządu. “Są dziś tacy politycy, którzy chcieliby, aby Europa rozpłynęła się w post politycznym świecie, jakiejś ludzkiej magmy o nieokreślonej definicji. W gruncie rzeczy za tą wizją kryją się bardzo często konkretne interesy tych, którzy wiedzą, że w takiej magmie najlepiej można realizować narodowe, interesy pewnych państw” – ocenił premier.
Jak zaznaczył, “warto zadać sobie pytanie – czy dzisiaj Ukraińcy biją się o to, żeby rozpłynąć się w takiej amorficznej, niedookreślonej masie postnarodowej, jaką niektórzy chcieliby nam dziś zgotować? Czy raczej biją się o suwerenność, o taką przestrzeń dla swojego własnego narodu, w ramach której każda jednostka będzie mogła wykuwać swój los, realizować swoje ideały, marzenia, wartości a także poszukiwać sensu życia” – zachęcał do refleksji premier.


“Jestem przekonany, że Ukraińcy walczą o taką rozumianą suwerenność, która wprawdzie w zmieniającej się rzeczywistości musi zmieniać swój charakter, a nie ma nic wspólnego z autarkią, ale też nie ma nic wspólnego z niedookreśloną, bezkształtną masą” – podkreślił.
Morawiecki wskazał także, że patron nagrody – prezydent Lech Kaczyński – “walczył o suwerenność narodu, państwa, które we współczesności poszukuje swoich dróg we współpracy z innymi, suwerenność jak w rodzinie”. “Przecież w rodzinie wszyscy członkowie rodziny mają swoją autonomiczną odrębność, rodzina to nie jest mechanizm glajszlachtowania, mechanizm urawniłowki” – zaznaczył.
Premier podziękował poprzednim laureatom nagrody, o których powiedział, że są “wyrazicielami nowocześnie rozumianego patriotyzmu i suwerenności” i dodał, że dołącza do nich Janusz Kapusta.
“Od wielu lat stara się pan Janusz pisać prosto po liniach krzywych, szukać we współczesnym świecie rozwiązań, aby były drogowskazem dla młodych pokoleń i dla tych, co szukają sensu w komplikującej się rzeczywistości” – podkreślił Morawiecki.


Dodał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu, który sięga do wielu dziedzin. “Łączy je w sposób unikalny, poszerza granice naszej wolności, ale też pomaga tłumaczyć wspólność innym, odnajdować właściwie ścieżki suwerenności, solidarności i wolności” – powiedział premier. Podziękował laureatowi, że rozsławia imię Polski na całym świecie.


Laureat przyznał, że jest trochę zawstydzony nagrodą, choć – jak dodał – pewnie w którymś momencie by na nią zasłużył. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o kwestii ćwiczenia wyobraźni, którą rozumie jako “umiejętność sformułowania zdania, czy wykreowania rzeczy, której nikt wcześniej nie zauważył, albo nie postrzegł”.


Kapusta – wynalazca jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON – podkreślił, że jest on “rozmową na temat nieskończoności”.
Janusz Kapusta to rysownik, malarz, scenograf. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Kapusta współpracuje m.in. z “The New York Times” czy “The Wall Street Journal”. Jest laureatem m.in. nagrody za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie, którą otrzymał w Sintrze (Portugalia), pierwszej nagrody na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran) czy Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamiętniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej.


Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego została ustanowiona w 2011 roku przez organizatorów kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności Polski. Dotąd jej laureatami zostali m.in. kompozytor Wojciech Kilar, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz Marek Nowakowski, reżyser Antoni Krauze, historyk Andrzej Nowak, publicysta Bronisław Wildstein i filozof Ryszard Legutko.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy