Reklama

Kraj

Hołownia o CPK: nie ma decyzji, że ta inwestycja zostanie “wyrzucona do kosza”

Mikołaj Małecki, Daria Kania/PAP
Dodano: 08.02.2024
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w czwartek, że nie ma żadnej decyzji, że budowa CPK zostanie “wyrzucona do kosza”. Jak dodał, jeżeli projekt ma służyć nam przez pokolenia, to miesiąc czy dwa namysłu i dyskusji nie są niczym złym.


W czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie Hołownia pytany o stanowisko Trzeciej Drogi ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, odparł, że jest ono “pragmatyczne, racjonalne”.

“Wiemy, że przede wszystkim ludzie powinni dziś móc dojechać koleją do swojego miejsca pracy, do lekarza, do domu. Być może potrzebujemy tego wielkiego hubu, i być możemy potrzebujemy prowadzących do niego kolei wysokich prędkości. Natomiast to jest w tej chwili przedmiotem audytu, sprawdzenia, zobaczenia, czy w ogóle ten pomysł ma sens i się broni” – powiedział marszałek.

Dodał, że jeżeli audyt wykaże, że budowa CPK ma sens, to należy sprawdzić, “jak sprawić, by nie był realizowany w taki sposób, który w tak bezczelny sposób niszczy ludziom życia, dobytki, perspektywę – jak było to robione do tej pory”.

“Samą ideą zajmuje się w tej chwili nasz rząd; myślę, że możecie być spokojni, że zostanie tu podjęta pragmatyczna decyzja. Jeżeli Polska potrzebuje CPK, to CPK będzie, natomiast jeżeli okaże się, że CPK potrzebowało PiS, a nie Polska, to nie ma sensu tego projektu kontynuować” – dodał marszałek Sejmu. “Minister (pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Maciej) Lasek dopiero otworzył szafy i patrzy, co z nich wypada (…) Chcę jasno powiedzieć, że nie ma żadnej decyzji, że inwestycja zostaje wyrzucona do kosza i realizowana nie będzie” – oświadczył.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy