Reklama

Kraj

Polska 2050 i PSL wystartują w wyborach do PE jako Trzecia Droga

Daria Kania, Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 17.04.2024
Warszawa, 17.04.2024. Liderzy Trzeciej Drogi: prezes Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (C-L) oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (C-P) podczas konferencji prasowej w podcieniach Senatu w Warszawie, 17 bm. Politycy poinformowali, że Zarząd Polski 2050 i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji ugrupowań na wybory do Parlamentu Europejskiego. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 17.04.2024. Liderzy Trzeciej Drogi: prezes Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (C-L) oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (C-P) podczas konferencji prasowej w podcieniach Senatu w Warszawie, 17 bm. Politycy poinformowali, że Zarząd Polski 2050 i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji ugrupowań na wybory do Parlamentu Europejskiego. Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili w środę wspólny start obu partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako koalicja Trzecia Droga. Chcemy pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy – podkreślali.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz i Hołownia poinformowali, że Zarząd Polski 2050 oraz Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji na wybory do PE. Będzie to trzeci wspólny start w wyborach koalicji Trzecia Droga.

Współpraca Polski 2050 i PSL-u układa się wzorowo

“Wielu mówiło, że to jednorazowy projekt polityczny, że to się nigdy nie uda i nawet, jak psim swędem przejdą pierwsze wybory, to wywrócą się na następnej prostej. Otóż nie wywróciliśmy się. Współpraca Polski 2050 i PSL-u układa się wzorowo, a ponieważ tak się układa, to te wybory też przejdziemy razem” – podkreślił lider Polski 2050 i marszałek Sejmu.

Hołownia przekazał, że Polska 2050 i PSL “stworzą wspólne listy we wszystkich okręgach po to, by pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy”. Według niego koalicja reprezentuje tych wyborców, którzy nie są bezkrytycznymi “eurofanami”, ale z pewnością nie są również “polexitowcami” i w Europie chce “w pragmatyczny sposób załatwiać ważne dla nas sprawy, ważne dla polskich przedsiębiorców, naukowców, studentów, producentów”.

Mamy co zaoferować Europie

“Chcemy tam zanieść swoje wartości: solidarność, dumę z historii, to wszystko, co wypracowały pokolenia Polaków, bo nie wstydzimy się tego, jesteśmy z tego dumni i uważamy, że Europa na tych fundamentach może być wspólnie budowana. Mamy co zaoferować Europie, a nie tylko Europa może coś dzisiaj zaoferować nam” – podkreślił Hołownia.

Jak mówił, koalicja “drogą tych, którzy cieszą się z tego, że jesteśmy w UE, którzy Polski poza UE sobie nie wyobrażają, ale którzy wiedzą, że nasza obecność w tej wspólnocie musi być obecnością silną, mądrą, budującą, współtworzącą kształt Europy dla nowych pokoleń”. “Jesteśmy w Europie, będziemy w Europie i sprawimy, że Polska znowu w Europie będzie jednym z najsilniejszych, najmądrzejszych i najbardziej szanowanych graczy” – zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz przekonywał z kolei, że Europa potrzebuje zmiany i odnowienia, “powrotu do swoich korzeni – do fundamentów”. “Nie możemy godzić się na bezkrytyczne patrzenie na wszystko, co brukselscy urzędnicy proponują. Mamy swoją wrażliwość, swoje pomysły i żyjemy w określonym czasie i miejscu. Nasz program będzie ukierunkowany na sprawy, które tu i teraz mają ogromne znaczenie” – powiedział, dodając, że przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo.

Według niego politycy TD mają sojuszników w Unii, a nie jak ich poprzednicy, którzy – jak mówił – wśród najbliższych sąsiadów szukali wrogów. “Mówimy bardzo wyraźnie i jednoznacznie: nie będzie odnowy UE bez Trzeciej Drogi” – podkreślił.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę, że PSL i Polska 2050 należą do różnych rodzin politycznych w Europie, co jest – według niego – siłą Trzeciej Drogi. PSL należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a Polska 2050 – do Renew Europe. “Będziemy mogli z dwóch różnych stron oddziaływać, z dwóch różnych stron pokazywać naszą wartość postępu i uszanowania dla tradycji nowoczesności i szacunku dla przeszłości – tego wszystkiego, co wiąże się z naszą historią, patriotyzmem” – ocenił szef PSL.

Kosiniak-Kamysz podkreślił też, że “miarą dziś naszego patriotyzmu jest obecność w UE”. “Patriotyzm i UE nie stoją w sprzeczności, ale się uzupełniają” – ocenił.

Program Trzeciej Drogi będzie ukierunkowany m.in. na bezpieczeństwo

Przekazał, że program Trzeciej Drogi będzie ukierunkowany m.in. na bezpieczeństwo, zaangażowanie UE w produkcję zbrojeniową, wspólne działania na rzecz szybkiego reagowania oraz współdziałanie we wszystkich możliwych inicjatywach podnoszących bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej.

Prezes PSL poinformował, że Trzecia Droga wystawi 130 kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. “Możemy się różnić, ale wiemy, że wspólny mianownik, jakim jest siła Polski w UE, był jednym z fundamentów powstania naszej koalicji” – zaznaczył.

Wybory do PE 6-9 czerwca

Według niego siła koalicji na scenie politycznej będzie większa niż obecnie, jeśli w wyborach do PE uzyska wynik dwucyfrowy. “Łączymy swoje siły, moim zdaniem, nie ostatni rok” – dodał.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy