Reklama

Kraj

27 maja ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV

Agata Zbieg, Iwona Żurek/PAP
Dodano: 26.05.2023
74463_45408859_45408801
Share
Udostępnij
Jutro, 27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni.
Sczepienia ruszają 1 czerwca.
 
HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.
 
"Dzisiaj dołączamy do najlepszych (…) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań" – podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.
 
Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. "Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 – czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek" – poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny – szczepione są całe dwa roczniki dzieci.
 
Od jutra od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.
 
"Uruchamiamy również specjalny serwis – stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300" – wskazał minister.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy