Reklama

Kraj

Premier o reparacjach od Niemiec: nigdy od tego nie odstąpimy

Karol Kostrzewa / PAP
Dodano: 26.05.2023
74458_26m4
Share
Udostępnij
Nigdy nie odstąpimy od kwestii reparacji wojennych od Niemiec, głęboko nie zgadzam się z ambasadorem Niemiec, który myli się w sensie politycznym i społecznym – powiedział w piątek, w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 premier Mateusz Morawiecki.

W środę w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger oświadczył, że z punktu widzenia prawa sprawa reparacji jest zamknięta. "Ten temat jest puszką Pandory i lepiej, by ta puszka pozostała nietknięta" – zaznaczył.

Premier Morawiecki powiedział podczas piątkowego wywiadu, że głęboko nie zgadza się z Baggerem, ponieważ "reparacje opłacałyby się również Niemcom". "Wiem, że to może być szokujące, ale dla naszych polsko-niemieckich relacji – a daj Panie Boże, że będziemy kolejne tysiąc lat koło siebie żyli – naprawienie tej wiecznej, sekularnej straty, tych łez, tego morza krwi, chociaż w minimalnym stopniu przez właśnie uznanie reparacji byłoby czymś, jak najbardziej, ze wszech miar pozytywnym" – powiedział szef rządu.

Dodał, że niewątpliwie poprawiłby się stosunek Polski do Niemiec i Polaków do Niemców. "Więc pan ambasador (Bagger) nie tylko myli się w sensie moralnym, ale myli się w sensie głęboko politycznym i społecznym, ponieważ byłoby to korzystne również dla Niemiec" – powiedział premier.

Podziękował wiceszefowi MSZ, pełnomocnikowi rządu ds. reparacji Arkadiuszowi Mularczykowi za konsekwentne działania na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec. Ale – jak zaznaczył Morawiecki – to będzie długi proces i to będzie trwało może nawet dekady. "Ale my od tego nigdy nie odstąpimy i wierzę, że koleje pokolenia polityków będą się tego domagały" – dodał.

Morawiecki podkreślił też, że "rozmiar reparacji jest naprawdę bardzo duży". "Nie możemy zgodzić się na to, że propozycje niemieckie będą naprawdę niewielkie i drobne" – powiedział premier.

Dodał, ze Niemcy powinni już 50, a nawet 70 lat temu odbudować Pałac Saski. "Ale to byłaby tylko kropla w ogromnym morzu reparacji, które przedstawiliśmy w oparciu o bardzo solidny, przeanalizowany przez wielu ekspertów, historyków, specjalistów, ekonomistów raport" – powiedział szef rządu. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy