Reklama

Kraj

Premier: w nowej odsłonie programu Maluch Plus powstanie 100 tys. miejsc w żłobkach

Karol Kostrzewa, Delfina Al Shehabi, Wiktor Dziarmaga/PAP
Dodano: 20.05.2023
74239_45353919_45353465
Share
Udostępnij
Zwiększyliśmy liczbę miejsc opieki żłobkowej z ok. 80 tys. do 230 tys.; w nowej odsłonie programu Maluch Plus powstanie kolejnych 100 tys. miejsc – powiedział w sobotę, w Działoszycach (woj. świętokrzyskie), premier Mateusz Morawiecki.
Podczas wizyty w Działoszycach otwarto kolejny żłobek i przedszkole sfinansowane z programu Maluch Plus. Premier podkreślił, że od początku powstania programu zwiększono liczbę miejsc opieki żłobkowej z ok. 80 tys. do 230 tys. "W kolejnej odsłonie tego programu (Maluch Plus) budowanych jest około 100 tysięcy miejsc, czyli będzie tych miejsc około 330 tysięcy w żłobkach" – powiedział szef rządu.
 
"Wyzwoliliśmy potencjał Polski, wyzwoliliśmy potencjał polskich rodzin w bardzo wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, jedną z takich dziedzin jest właśnie opieka publiczna nad dziećmi" – powiedział premier.
 
Mówił, że w czasach rządów PO-PSL w niewielu gminach rodzice mieli zapewnioną publiczną opiekę nad dziećmi. "Dlaczego tak było, (to) zastanawiamy się nad tym często, myślę, że wskazówką są słowa ówczesnego premiera Donalda Tuska, który powiedział, że – jak donosiła +Rzeczpospolita+ – dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci (…). Dla mnie tamte słowa Tuska to wielki wstyd, to potwierdza też jego myślenie o dzieciach jako o udręce" – stwierdził Morawiecki, który podkreślił, że dzieci to najcenniejszy skarb.
 
Dlatego – jak mówił – program Maluch Plus to jeden z najważniejszych programów jego rządu. Zwrócił też uwagę na zapowiedzianą niedawno przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podwyżkę świadczenia 500 plus do 800 zł.
 
"Dzięki temu programowi zakończyły się zakupy +na zeszyt, na kreskę+ w bardzo wielu sklepach w Polsce" – powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że program 800 plus pozwoli jeszcze bardziej rozwijać polskie dzieci, ponieważ to właśnie dzięki programowi 500 plus bardzo wiele dzieci skorzystało z dodatkowych zajęć i rozwija swoje talenty. "To wielki, przełomowy program, z którego jesteśmy, jako Prawo i Sprawiedliwość, bardzo dumni" – ocenił.
 
Ocenił, że w Polsce "dokonała się wielka rewolucja godnościowa". "Rewolucja godności jest tą najważniejszą kwestią, która się dokonała w ostatnich latach" – powiedział Morawiecki.
 
Podkreślił także, że rozwój potencjału dzieci musi iść w parze z rozwojem rodziców. "Nie chcemy, aby myślenie było zamknięte w dylemacie, czy młodość w niedostatku czy starość w samotności. Chcemy, aby każdy, kto chce mieć dzieci, mógł je mieć i ze spokojem myśleć o kolejnych dekadach swojego życia" – zaznaczył premier.
 
Mówił też, że dzięki polityce społecznej, mamy obecnie – zgodnie z danymi Eurostatu – najwięcej osób pracujących w historii III RP, czyli ponad 17 mln. Wyjaśnił, że to właśnie m.in. zapewnieniu miejsc w żłobkach, rodzice mogli wrócić do pracy. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy