Reklama

Kraj

Sasin: Europol Gaz wzywa Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń na około 6 mld zł

PAP
Dodano: 18.05.2023
74210_18m3
Share
Udostępnij
Właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, spółka Europol Gaz wezwała rosyjski Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń łącznie na około 6 mld zł – poinformował w czwartek w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Europol Gaz, czyli spółka odpowiedzialna za przesył gazu wystąpiła do arbitrażu z pozwem przeciwko Gazpromowi o zwrot mniej więcej 850 mln zł należności, zaległych należności za przesył gazu. Waldemar Pawlak podarował te pieniądze Rosjanom w 2010 roku, nie dochodził tych pieniędzy, co też pokazuje jak tamten rząd (…) był w ukłonach w stosunku do Rosjan, ale pod warunkiem że Rosjanie do 2045 roku będą ten gaz przesyłać i Europol Gaz będzie na tym zarabiał" – powiedział Sasin.

Jak wyjaśnił wicepremier, gaz, który miał płynąć przez Polskę nie płynie, dlatego Polska ma prawo do tego, żeby domagać się zwrotu pieniędzy.

"Co więcej ten pozew, ten wniosek o arbitraż dotyczy również utraconych zysków przez Europol Gaz. To jak kwota powyżej 5 mld zł. Na tyle oszacowano rzeczywiście ten czas do 2045 roku gdzie Rosjanie zobowiązali się przesyłać gaz przez polskie terytorium" – podkreślił.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy